Zevk suyu orucu bozar mı?

Değerli takipçilerimiz mübarek Ramazan ayını eda etmemizle birlikte oruç hakkında bir çok soru araştırıldığı görülmektedir. Zevk suyu orucu bozar mı? Erkek yada kadınlardan gelen mezi orucu bozar mı ? şeklinde olmuştur. Gelin hep beraber bu soruların yanıtlarını inceleyelim

Meni & Mezi nedir

Meni; Bir birliktelik yada doyum sonucu gelen koyu kıvamlı beyaz renkteki sıvıdır. Diğer bir adıyla sperm olarak bilinir. Bir kişiden meni gelmesi durumunda gusül abdesti şartı aranır.

Mezi; Gündelik yaşantı içerisinde zevk suyu olarak bilinen saydam ve yapışkan sıvı hem erkekler hemde kadınlarda gelen sıvılardandır. Erkeklerden gelen bu sıvıya‘Mezi’  denirken kadınlarda ise ‘Kazi’ denir. Bu sıvının gelmesi nedeniyle gusül abdesti şartı aranmaz namaz abdesti yeterlidir. Detaylı bilgi : Zevk suyu gusül gerektirir mi ? Mezi nedir ?

Zevk suyu orucu bozar mı?

Erkeğin yada hanımın birbiri ile olan yakınlaşmasından veya tenine dokunmasından dolayı çıkan meni (sperm) gusül abdesti gerektirir ve orucu bozulur.
Erkeğin yada hanımın kendisinden mezinin (zevk suyunun) çıkması durumunda ise o kişinin orucu bozulmaz. Çünkü mezi, meni gibi değildir.Bu görüş, İmam Şâfiî ve İmam Ebû Hanife’nin görüşleridir. Şeyhuslislâm İbn-i Teymiyye de bu görüşü tercih etmiştir.

İLAVE BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ: Orucu bozan durumlar nelerdir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir