Zevk suyu gusül gerektirir mi ? Mezi nedir ?

Değerli kardeşlerimiz. Buluğ çağına ermiş kişilerin özellikle cinsi konuları öğrenmek adına ilk uğrak durakları internet ortamı olmatadır. Buna istinaden gençlerimiz çeşitli aramalar yaparken mezi nedir? ve Zevk suyu gusül gerektirir mi ? Kadınlarda zevk suyu gusül gerektirir mi? sorularının yanıtlarını aramaktadır.

Zevk suyu nedir?

Buluğ çağına ermiş kişilerden gelebilecek olan sıvılar bellidir. Halk arasında zevk suyu olarak bilinen diğer bir adıyla mezi olan bu su beyaz ve ince bir su olup şehvet hissiyle oluşur. Bu suyu meni ile karıştırmamak gerekir. Mezi, meni gibi şehvetle akmaz. Vücuttan çıkan suyun meni olması için, hazzın hasıl olmasıyla birlikte sıçrayarak vücüdu terketmesi gerekir. Zevk suyu olarak bilinen mezinin rengi şeffafımsı iken meninin rengi beyazımsıdır.

Zevk suyu gusül gerektirir mi ?

Halk arasında zevk suyu olarak bilinen mezi boy abdesti gerektiren bir sıvı değildir. Ancak abdest bozar. Şehvetten dolayı kadından gelen sıvıya yada ıslaklığa ise kazi denir. Bu sıvının gelmesinden dolayı sadece abdest bozulur, ancak orucu bozmaz ve gusül gerekmez.

Bir hadiste şöyle buyrulmaktadır;

“Herhangi birinizin idrâr yolundan bu şekilde mezi gelirse, avret yerini (zekerini) yıkasın ve namazı için abdest alsın ”

(İmâm Malik, el-Muvaıta, Tahare, 53; Buharî, Gusl, 13; Müslim, hayz, 4; Ebu Davut, Tahare, 82).

Mezinin bulaştığı yerleri yıkamak gereklidir. Çünkü mezi necistir .

(İbnul-Humâm, Şerhu Fethil-Kadir, Mısır 1315, I, 46; Vehbe ez-Zuheylî, el Fıkhul-İslâmî ve Edilletuhu, Dımaşk 1989, I, 368)

Ekstra bilgi için TIKLAYINIZ:
Zevk suyu geldikten sonra oruç tutulur mu ?
Cinsel ilişkinin fotoğraflarına bakmak abdesti bozar mı ?
Eşlerin birbirinin cinsel organını görmesi abdest bozar mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir