Yılbaşı kutlamak, Çam ağacı süslemek günah mı ?

Değerli takipçilerimiz içinde bulunduğumuz senenin sonlarına doğru yaklaşmışken insanların sorguladığı bir soru tekrardan gün yüzüne çıkmıştır. Bu soru Yılbaşı kutlamak çam ağacı süslemek günah mı ? sorusudur. Bu yazımızda yılbaşı kutlamak günah mı ? , Çam ağacı süslemek günah mı sorularının yanıtlarını inceleyeceğiz.

İslam dini ortaya çıktığında diğer eski dinlerin tüm hükümlerini kaldırmıştır. Ortaya çıkışıyla birlikte dinimiz o zamandan bugüne insanın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak niteliğe sahip olmuştur. Bu sebeple de diğer dinlerde yer alan kutsal gün yada bayramlarını kutlamamız veya kutlama şekli olarak taklit etme durumumuz söz konusu olmamalıdır. Çünkü kendi dini bayramlarımız ve özel günlerimiz bulunmakta olup, bayramların kutlanma şekli dinimizde diğer dinlerden farklıdır. Haliyle kutlama şekli olarak diğer dinlere özenemeyiz. Çünkü bayramlarında onlar gibi eğlenmek, onlara benzemek olur. Bir hadiste şöyle buyrulmaktadır :

Çünkü bayramlarında onlar gibi eğlenmek, onlara benzemek olur.

(Ebu Davûd, Libas 4)

Yılbaşı kutlamak günah mıdır ?

Dinimiz de noel bayramı, yılbaşı günü, cadılar bayramı vb. günlerin yeri yoktur. Yılbaşı sebebiyle toplanarak eğlence yapan bir müslüman haram hiç bir harekette bulunmasa dahi farklı bir dine dayalı olan faaliyete katıldıkları ve başka dinden olanlara benzedikleri için yine de günah işlemiş sayılırlar.

Çam ağacı süslemek günah mı ?

Aynı şekilde Noel ağacı alıp süslemek ise dinimizin alameti olmadığı için ve gayri müslimlerin adeti olduğu için günahtır. Kimi yerlerde içkiye harama bulaşmasanız dahi ağaç süslemenin bir sakıncası yoktur yazsa da, ağaç süslemenin gayri müslimleri taklit etmek olduğu sabittir.

Yılbaşı gecesi hindi yemek günah mı ?

Hristiyan gibi görünmemek için yılbaşı gecesi hindi yememelisiniz! Yenirse mekruh olur. Birkaç gün sonra yenebilir. Kumar ve tombala gibi oyunlara dinimiz zaten hiç bir zaman izin vermemektedir. Bu gece gayrimüslimlere benzemek için çeşitli yiyecek ve içeceklerin alınması caiz değil.

İlave bilgi için Tıklayınız : Hicri takvime göre yılbaşı kutlamak günah mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir