Yemek duası, Peygamber efendimizin yemek duası, Şükür duası

Değerli takipçilerimiz bu yazımızda Yemek duası daha doğrusu Peygamber efendimiz (s.a.v.)in yemekten sonra ettiği duaları sizinle paylaşacağız.
Sahabeden Ebû Saîd el-Hudrî (r.a.) naklettiğine göre: Peygamber efendimiz (s.a.v.) bir şey yiyip içtikten sonra şöyle dua ederdi.

Yemek duası Arapça okunuşu

Elhamdu lillâhillezî et’amenâ ve sekânâ ve cealenâ muslimîn

Elhamdu lillâhi hamden kesîran mubâreken fîhi, ğayra mekfiyyin, ve lâ muveddein ve lâ musteğnen anhu Rabbenâ.

El-Hamdu lillâhillezî et‘amenî hâzat-taâme ve razakanîhi min ğayri havlin velâ kuvvetin

Yemek duası Türkçe Okunuşu

“Bize yedirip içiren ve bizi Müslümanlardan kılan Allâh’a hamdolsun”(Tirmizî, Daavât 5 5; Ebû Dâvud, Et’ime 5 2 ; İbnu Mâce, Et’ime 16 )

“Ey Rabbimiz! Sana tertemiz duygularla, eksilmeyip artan, huzurundan geri çevrilmeyip kabul edilen sayısız hamd ile hamd ederiz. ” (Buhârî, Et`ime 54.;Ebû Dâvûd, Et`ime 52 (3849); İbni Mâce, Et`ime 16)

“Bu yiyeceği bana yediren ve tarafımdan hiçbir güç ve kuvvet olmadan bunu bana rızık kılan Allâh’a hamdolsun” derse geçmiş günahları affolunur” dedi.”(Ebû Dâvud, Libâs 1; Tirmizî, Da’avât 55; İbnu Mâce, Et’ime 16)

Şükür Duası

Her sabah bir kere (Allahümme mâ esbaha bi min nimetin ev bi-ehadin min halkıke, fe minke vahdeke, lâ şerike leke, fe lekel hamdü ve lekeşşükr) demeli ve her akşam (Mâ esbaha) yerine (Mâ emsâ) diyerek, hepsini aynen okumalıdır.
Peygamberimiz “sallallahü aleyhi ve sellem” buyurdu ki, (Bu duayı gündüz okuyan, o günün şükrünü yapmış olur. Gece okuyunca, o gecenin şükrünü ifâ etmiş olur.) Abdestli okumak şart değildir. Her gün ve her gece okumalıdır. (Bu şükür duası yukarıdaki yemek duasına eklenerek okunursa iyi olur.)

Kaynak:dinimizislam

Okumak için TIKLAYINIZ
Bereket için Okunacak dua Nedir ?
Peygamber efendimizin en çok okuduğu dua

One thought on “Yemek duası, Peygamber efendimizin yemek duası, Şükür duası

  • 28 Ocak 2022 tarihinde, saat 21:16
    Permalink

    Allah sofralarımızı bereketli kılsın

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir