Yanaktan öpmek orucu bozar mı ?

Değerli takipçilerimiz, oruç tutarken orucu bozacak ya da tehlikeye sokacak işlerden uzak durmak isterler. Haliyle Oruçluyken öpüşmenin orucu bozup bozmadığı hakkında aramalar yapılıyor. Konuyla alakalı tarafımıza ulaşan Yanaktan öpmek orucu bozar mı ? Öpüşmek orucu bozar mı? sorularının yanıtlarını inceleyeceğiz.

Yanaktan öpmek orucu bozar mı ?

Ramazan ayının eda edilmesiyle birlikte oruç tutan kişilerin sıklıkla araştırdığı sorulardan biri de birini yanaktan öpmenin orucu bozup bozmadığıdır. Normal hallerde özellikle eşler arasında yanaktan öpmek orucu bozan bir durum değildir. Lakin her konuda istisanalar olabileceği gibi bu konuda da bir istisna mevcuttur. O istisna ise; yanaktan öpmek kişilerde şehvet uyandırıyorsa, oruçlu olduğu süre zarfında bu durumdan uzak durmaları gerekmektedir. Çünkü şehvet uyanması o kişilerin arasında bir münasebet olmasına sebep olabileceği gibi bu durumun orucu bozması ise kaçınılmazdır.

Dudaktan öpmek orucu bozar mı?

Eşlerin oruçlu iken birbirlerini dudaktan öpmesinde ise hüküm şöyledir. Hanefi mezhebine göre bir insanın eşinin tükürüğünü yutması orucu bozduğu gibi kefarette gerektirir. Çünkü insan bundan lezzet alır. Bir kimsenin şehvetle öpüşürken eşinin tükrüğünü yutması orucu bozar ve kefaret gerekir. Konuyla alakalı dudaktan öpmenin boşalmayla sonuçlanacağı tahmin ediliyorsa o kişinin hanımını öpmesi de mekruhtur diye buyrulmuştur.

Yanaktan öpmek orucu bozar mı ? Diyanet açıklaması

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu tarafından öpüşmenin orucu bozup bozmadığı ise şu şekilde ifade edilmektedir: “Eşlerin birbirlerini öpmeleri veya sarılmalarıyla oruçları bozulmaz. Ancak bu durumda boşalma meydana gelirse oruç bozulur ve güne gün kaza gerekir (Merğınânî, el-Hidâye, II, 256)” Bu maddede de yer aldığı gibi eğer öpme sırasında bir şehvet ya da boşalma meydana gelirse oruç bozulur ve kaza orucu tutulması gerekir. Bu yüzden kişiler ramazan ayında tuttukları orucu kazaya sokacak ya da sevabını azaltmaya yol açacak hareketlerden uzak durmaya özen göstermelidir. Oruçluyken öpüşmek diyanet tarafından da uzak durulması gereken bir eylem olarak ifade edilmektedir.

Ramazan ayında oruçluyken şehvet duygusu uyandıracak yaklaşımlardan kaçınmakta fayda vardır.

Ekstra bilgi için :
Zevk suyu geldikten sonra oruç tutulur mu ?
Oruçluyken adet olursa oruç bozulurmu ?
Rüyalanmak cünüp uyanmak orucu bozar mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir