Takıntılardan kurtulmak için dua nedir?

Vesvese, Takıntı Nedir?

İnsanın kendi içerisinde düşünerek kalbine düşen kötü düşüncelere vesvese denir. Vesvese şeytanın insana uyguladığı nefsi operasyonlardan biridir. Halk arasında takıntı olarak yorumlanan bu durum insanın irade dışı olarak tedirginliğe yabancılığa ve hata yaptığına dair düşüncelere düşmesine sebep olur. Kimi zaman doğruluğuna emin olduğumuz bir bilgilinin bile vesvese yüzünden doğruluğundan şüphe duyulabilir. Bu tedirginlik sebebiyle insanoğlu Takıntılardan kurtulmak için dua var mıdır? Hangi duaları okumalıyız vb. aramalar gerçekleştirmektedir. Gelin hep beraber inceleyelim…

Takıntılardan Kurtulmak için Okunacak Dualar Nelerdir?

Bir insana gelen vesvesenin imanının tazeliğinden geldiğini unutmamak gerekir. Çünkü vesvese şeytanın size açmış olduğu bir savaştır. Ve insanlar vesveseye razı değildirler. Bu sebeple de kalben, ruhen bir rahatsızlık içermektedir. İnsan kendisinde vesvesenin olduğunu anladığı anda, bu durumun insanın iradesinden kaynaklı olmadığını ve şeytanın telkini olduğunu, sizin de bundan dolayı bir mesuliyet altına girmediğinizi ve günahkâr olmadığınızı anladığınız zaman vesvese kendiliğinden gidecektir.

“Hz. Peygamber’in ashâbından bazıları gelerek, ‘İçimizden bazen söylemeyi bile büyük (bir günah) saydığımız şeyler (vesveseler) geçiyor.’ dediler. Hz. Peygamber, ‘Hepiniz aynı şeyleri hissediyor musunuz?’ buyurdu. Onlar da cevaben, ‘Evet.’ dediler. Bunun üzerine Hz. Peygamber, ‘İşte bu apaçık imandır.’ buyurdu. (Müslim, Îmân, 209)

“… Muhakkak, şeytanın hilesi zayıftır.” (Nisa, 4/76)

“Şeytan Âdem’e vesvese verdi.” (A’raf, 7/20; Tâha, 20/120)

“Andolsun ki, insanı biz yarattık ve nefsinin ona ne gibi vesveseler verdiğini biliyoruz ve biz ona şah damarından daha yakınız.” (Kâf, 50/16)

Her konuda dua etmek bir işe besmele ile başlamak Allah-ü Teala’yı zikretmek dünyevi işlerden uzak kalmak bizleri vesveseden uzaklaştıracaktır. Rabbimiz, bizi insanların ve cinlerin şeytanlarından muhafaza buyursun. Bizi, nefsimizin ve şeytanın eline, göz açıp kapayıncaya kadar bile bırakmasın. Bunun yanı sıra nas ve felak sureleri de vesvesesi olan kişiler için okunmalıdır diye rivayetler var olmaktadır. Ayrıca aşağıdaki duayı okumakta önerilmiştir;

”Amentü billahi ve rusülihi hüve’l evvelü ve’l ahirü ve’z zahirü ve’l batinü ve hüve bi külli şey’in alim.”

İlave bilgi için Tıklayabilirsiniz:
Sıkıntılardan kurtulmak için ne yapmalı?
Peygamber efendimizin en çok okuduğu dua
Allah edilen tüm duaları kabul eder mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir