Sol elle yemek yemek günah mıdır?

Allahın resulu Peygamberimiz (s.av.v.) her konuda olduğu gibi yemek yemek konusunda da bize tavsiyelerde bulunmuştur. Peki günümüzde en çok sorulan sorulardan birisi olan ” Sol elle yemek yemek günah mıdır ?” sorusu için ne tavsiyelerde bulundu hep beraber göz gezdirelim.

Sol elle yemek yemek günah mıdır ?

Yeme içmeyle ilgili olarak Peygamber efendimiz (s.a.v) sol elle yeme-içmeyi hoş karşılamamıştır. Bu konu üzerinde önemle durmuş ve sol elle yemeği şeytanların yiyip içtiklerini bildirerek ümmetin sol elle yemek yememesi konusunda uyarmıştır. Ayrıca çocuklara yemek yemeyi sağ elle öğretmiş ve bu şekilde öğretilmesi gerektiğini buyurmuştur. (Kaynak: Buharî, Et’ime, 2; Müslim, Eşribe, 13).

Peygamber efendimiz (s.a.v)’in sağ elle yemek içmek konusundaki tavsiyelerine uymak her müslümanın adeta vazifesidir. Bu sebeple anne babaların çocuklarına yemek adabını öğretirken mutlaka sağ elle yiyip içmeleri gerektiğini de öğretmelidir. Fakat fiziki bir durum sebebiyle sağ elle yemek yiyemeyenlerin (Örnek olarak engeli bulunan birinin) sol elle yeme içmelerinde bir mahsur görülmemiştir. (Kaynak Şevkânî, Neylü’l-evtâr, III, 329, 330).

Peygamber efendimiz (s.a.v) Ömer b. Ebî Seleme`ye “Çocuk, besmele çek, sağ elinle ye, ve önünden ye” buyurmuştur. Bu hadîs-i serîfi değerlendiren bazı âlimler, sağ elle yemenin vâcip olduğu kanaatine varmışlar, bazıları da bunun sadece daha hoş (mendup) olduğu anlamına geleceğini söylemişlerdir. (Buhârî )

Ekstra bilgi için Tıklayınız :
İnsanın en büyük düşmanı Nefis
Rızkın artması için yapılabilecek 15 şey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir