Sırt üstü yatmak günah mı ?

Değerli takipçilerimiz bu yazımızda tarafımıza ulaşan sırt üstü veya yüz üstü yatmak günah mı ? sorularının yanıtlarını hep beraber kaynaklarıyla beraber inceleyeceğiz.

Günümüzün hemen hemen üçte biri uyku ile geçmektedir. Dinimiz her alanda olduğu gibi uykuda da bir adap belirlemiştir. Uyumadan önce yapılması hoş olan şeyler hadislerle belirtilmiştir. Uyumadan evvel yatağa girerken abdestli girmek, yatmadan misvak ile dişleri temizlemek, yatağa girdiğimiz anda Ayetel Kürsi, Fatiha, İhlas ve Nas surelerini okumak bunlara örnektir.

Sırt üstü yatmak günah veya haram mıdır ?

Sırt üstü yatmak hususunda net bir hadisi şerife erişemedik. Bazı kaynaklarda tahrimen mekruh olarak geçse de bazı kaynaklarda ise şu ibare yer almaktadır. “Huzami, Süfyan Bin Abdülkerim’den rivayet eder; Kadının sırt üstü uzanarak uyuması ve erkeğin yüzüstü uzanarak uyuması (tahrimen) mekruhtur.

Buna istinaden sağlıklı olan kadın yada erkek farketmeksizin Peygamber efendimizin sünneti olan sağ tarafa dönüp yatmalı ve sağ eli sağ yanak üzerine koymalıdır. (Daha sonra dönülse de bu sünnet yerine gelmiş olur.)

Yüz üstü yatmak günah veya haram mıdır?

Yüzüstü yatmak haram değildir. Ancak Peygamber Efendimiz (asm) bu yatış şeklini uygun görmemiştir. Peygamber Efendimiz, mescide girdiğinde yüz üstü yatan birisini uyandırmış ve şöyle  buyurmuştur:

“Bu şekilde yatmak Allah’ın sevmediği bir yatış şeklidir.”(Ebû Dâvud, Edeb, 95; Tirmizî, Edeb 21)

Bu hadisten anlaşılacağı üzere yüz üstü yatmak haram olmasa da uygun görülmemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir