Sıkıntı giderecek dua hangi duadır? İnşirah suresi

Sevgili okurlarımız; günümüz dünyasında insanların bir çok sıkıntıları ortaya çıkmaktadır. İnsanlar içinde bulunduğu sıkıntılardan kalplerin rahatlaması için hangi dua okunur gibi aramalara yer vermektedir. Peki sıkıntı giderecek dua hangi duadır? gelin hep beraber okuyalım…

Sıkıntılar günahlara kefaret midir ?

Geldiğimiz dünya bir imtihan dünyası olduğundan dolayı iyilikler ve güzellikler ile birlikte muhakkak sıkıntılar ve dertler de yaşayacağız. Bu hem yaradılışın hemde insanoğlunun doğasında var. Gelelim ki bu dünyada çekilen sıkıntılar gerçekten günahlara kefaret midir ? Evet kefarettir. Çünkü bir hadisi şerifte Peygamber efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmaktadır:

“Bir Müslümana herhangi bir musibet, bir sıkıntı, bir keder, bir üzüntü, bir eziyet, bir gam dokunursa, hatta kendisine bir diken bile batarsa, mutlaka Allah bunları onun günahlarına kefaret yapar.” (Buharî, Mardâ,1; Müslim, Bir, 5)

Hadisi şerife baktığımızda aslında bir çok kişinin bildiği üzere üzerimize gelen her şerde bir hayır olabileceği gözükmektedir. Bu dünyada karşımıza imtihan olarak çıkan meseleleri dert edinmemeli, sabrederek imtihan kazanılmaya çalışılmalıdır.

Sıkıntı giderecek dua

Gün içinde İnşirah suresinin 7 kere okunması o kişinin kalp sıkıntılarını yani içsel bunalımlarını gidereceği yönünde bazı bilgiler bulunmaktadır. Ayrıca İnşirah suresi gün içerisinde yapmamız gereken işleri kolaylaştırır. Kalbi genişletir ruhu dinlendirir..

İnşirah Suresi Arapça Okunuşu

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ
اَلَمْ نَشْرَحْ لَكَ صَدْرَكَۙ ﴿١﴾ وَوَضَعْنَا عَنْكَ وِزْرَكَۙ ﴿٢﴾ اَلَّذ۪ٓي اَنْقَضَ ظَهْرَكَۙ
﴿٣﴾ وَرَفَعْنَا لَكَ ذِكْرَكَۜ ﴿٤ فَاِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًاۙ ﴿٥﴾ اِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًاۜ ﴿٦﴾
فَاِذَا فَرَغْتَ فَانْصَبْۙ ﴿٧﴾ وَاِلٰى رَبِّكَ فَارْغَبْ ﴿٨﴾

İnşirah Suresi Okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm.
Elem neşrah leke sadrek. Ve vada’na ‘anke vizreke. Elleziy enkada zahreke. Ve refa’na leke zikreke. Feinne me’al’usri yüsren. İnne me’al’usri yüsren. Feiza ferağte fensab. Ve ila rabbike ferğab

İnşirah Suresi Anlamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.
Senin için bağrını açmadık mı? İndirmedik mi senden o yükünü? O sırtında gıcırdamakta olan (ve bu şekilde sana eziyet veren) yükünü? Senin şanını yüceltmedik mi? Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylık var. Evet o zorlukla beraber bir kolaylık var! O halde boş kaldığında yine kalk yorul! Ve ancak Rabbinden ümit et, hep O’na doğrul!

Sıkıntılardan kurtulmak için başka neler yapılabilir detaylı bir şekilde yazmıştık. Sizlerde bu yazımızı okuyarak ilave bilgiye sahip olabilirsiniz. Sıkıntılardan kurtulmak için ne yapmalı?(TIKLAYIN)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir