Sahurda ezan bitene kadar yemek yiyilir mi?

Tarafımıza ulaşan bir soru aynen şu şekildedir;
Soru : Sahurda ezan okunmaya başladıktan sonra ezan bitene kadar yemek yemek orucu bozar mı?

Sahurda ezan bitene kadar yemek yiyilir mi?

Sabah namazının vakti ile orucun başlangıcı imsak iledir. Ezan geç okunsun veya okunmasın bu duruma bir etkisi yoktur.

Hanefi mezhebinde, sabah namazını imsak vaktinden biraz sonra kılmak daha faziletli olduğu için ezan ona göre okunur. Fakat ramazanda ezan yeme içmeyi bırakın şeklinde bir uyarı niteliği taşıdığı için, tam olarak imsak vaktinde okunur.

Yani ramazan ayında ezan duyduğunuz anda imsak vakti girmiş demektir. Buna istinaden yeme içme o anda bırakılmalıdır. Haliyle Sahurda ezan bitene kadar yemek yenilemez.

Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama vakti olan fecr-i sadığın başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdi vakittir. Ramazan ayında da sabah ezanı imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeği içmeyi terk etmek gerekir.

İmsak vakti girdikten sonra ağızda kalan kırıntılar nohut tanesinden küçük ise bu takdirde oruç bozulmaz; nohut tanesinden büyük olmaları durumunda oruç bozulur ve kazası gerekir. Dişlerin arasında kalan susam veya buğday tanesi gibi pek az bir şeyi yutmak orucu bozmaz. Fakat böyle bir şey dışardan alınıp yutulması durumunda ise oruç bozulur. (Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, s. 302)

Ekstra bilgi :
Oruç tutulamayacak durumlar nelerdir? Oruç tutmamak için özürler
Oruçluyken Unutarak Yemek, İçmek Orucu Bozar mı?
Sürekli yolculuk yapan biri nasıl oruç tutabilir?
Kaza Oruçlarının Aralıksız Olarak Tutulması Şart mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir