Ritüel yapmak günah mıdır ? Ritüel nedir ?

Değerli takipçilerimiz tarafımıza ulaşan sorulardan birinde Ritüel yapmak günah mıdır ? diye sorulmuştur. Öncelikle ritüel kelimesinin anlamı nedir onu öğrenerek ardından sorumuzun cevabını inceleyelim.

Ritüel nedir ?

Ritüel farklı din ve inanışlarda kişiler tarafından kutsallaştırdığına inanılan tapınma tören vb. durumlara denir. Türk Dil Kurumu tarafından hazırlanmış olan sözlüğe göre ritüel, “ayin” anlamına gelir. Aynı zamanda TDK sözlüğüne göre, ritüelin bir diğer anlamı ise, “adet haline gelen davranış” demektir.

Ritüel yapmak günah mıdır ?

Yüce dinimiz İslam bir talebin isteğin ancak ve ancak Allaha dua ederek istenebileceğini bizlere bildirmiştir.

Kullarım sana beni sorduklarında bilsinler ki şüphesiz ben yakınım, bana dua ettiğinde dua edenin dileğine karşılık veririm. Şu halde benim davetime gelsinler ve bana iman etsinler ki doğru yolu bulabilsinler.

(2/Bakara 186)

Ritüel yapmak caiz değildir günahtır. Çünkü dua yalnızca ve yalnızca Allah’a yapılır. Diğer inançlar gibi kutsal olduğu zannedilen nesnelerden veya varlıklardan bir şey istenemez bu tip nesne yada varlıklara dua edilemez. Bir Müslümanın İslam dinine ait olmayan bir hali, hareketi, tavır ve davranışı ritüel olarak kabul etmesi, inanç yönünden çok sakıncalıdır, amel bakımından da günahtır. İslam inancına ve hükümlerine aykırı davranışları yapmak caiz değildir. Haliyle başka dinlerin ritüelleri de caiz olmaz, günahtır.

Dinimizde şüphesiz ki her sıkıntı dilek yada talep için edilecek farklı farklı dua çeşitleri vardır. Biz Yüce Allaha dua edenlerden olalım 🙂
Her türlü dualar için TIKLAYABİLİRSİNİZ.

Ekstra bilgi için TIKLAYINIZ: Tütsü yakmak günah mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir