Regl iken ilişkiye girmek zararlı mı ? Günahı nedir

Selamun Aleyküm değerli takipçilerimiz. Bu yazımızda Regl iken ilişkiye girmek zararlı mı ? Regl iken ilişkiye girmek günah mı ? bunları inceleyeceğiz.

Regl iken ilişkiye girmek zararlı mı

Öncelikle bu tür bir birleşmenin tıbben sakıncalı olduğu günümüz sağlıkçıları tarafından detayları ile açıklanmıştır. Aynı zamanda manevi zararları olarak ta tiksinti oluşması ve ilişkinin her iki taraf içinde eziyet verici bir hale gelmesi söz konusudur.

Regl iken ilişkiye girmek günah mı

Bu dönem içerisindeki bir birleşme tıbbi ve manevi zararları haricinde dinimizce sakıncalı görülmüştür. Çünkü bakara suresinde bu dönemde birleşme insanoğluna yasaklandığı bildirilmiştir.

“Sana hayızlı ile cimayı soruyorlar. De ki, bu (her iki tarafâ da) eziyet verici bir şeydîr. Onlar âdetli iken onlardan ayrılın ve temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın. Iyice temizlendiklerinde Allah`ın size emrettiği yerden onlara gidin. Allah çok tevbe edenleri ve tertemiz`olanları sever.”

Bakara 222

Görüldüğü gibi âdetli karısı ile cinsel ilişkiyi Allah yasaklamıştır ve bu yasağın haram kılma anlamına geldiği söylenmiştir. Eğer bu yasağa rağmen şeytana uyar ve bu günah işlenmiş olur ise hem erkek hem kadının pişmanlık duyup tövbe ve istiğfar etmesi gerekmektedir. Nitekim Hz. Ebubekir efendimize birisi bu soruyu sormuş ve İstiğfar et ve kesinlikle bir daha da yapma cevabını almıştır.

Eğer birisi istemeden diğeri onu zorlayarak yapmasına vesile olmuşsa sadece zorlayanın günah işlediği fetva olarak verilmiştir. Fakat bu söylediklerimiz tam anlamıyla cinsel bir birleşme için geçerlidir. Yani cima olması gerekmektedir. Eğer cima olmamış ise erkek ve kadın birbirlerinden bu dönemde yararlanabilmektedir.

Adet döneminde ilişkiye girmenin cezası nedir?

Abdullah İbn Abbas radıyallâhu anh demiştir ki:

“Bir kimse hanımına hayız kanının ilk görüldüğü zamanlarında yaklaşacak olursa bir dinar, kan kesildiğinde kadın daha yıkanmadan yaklaşacak olur­sa yarım dinar sadaka verir.” (Ebû Dâvûd, Nikâh, 46-47)

Bu işin fetvâ açısından da hükmü budur. Ancak bir (bir dînar, yaklaşık 4.5 gr. altın demektir) sadaka vermesi müstehaptır. Bunun açıklaması da hadis-i şeriflerden alınarak şöyle yapılır: Bu günah, âdetin ilk günlerinde yapılmışsa bir dînâr, sonlarında ise yarım dînâr verilir. Ya da kan siyah devresinde ise bir, sarı devresinde ise yarım dînâr verilir. Bu da diğeri ile aynı kapıya çıkar.(Mavsili, el-Ihtiyâr I/28.)

İlave Bilgi için Tıklayınız: Adet döneminde kadınlarla ilişki nasıl olmalıdır ?
Cima etmek ne demektir? Cima nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir