Ramazanda mastürbasyon yapmak günah mı ?

Bilhassa gençlerde İstimna, mastürbasyon en sık başvurulan tatmin yoludur. Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte en çok aranan sorulardan biri Ramazanda mastürbasyon yapmak günah mı ? olmuştur. Evlenme çağına gelip de imkân bulamayan böyle kimselere Rabbimiz iffetli olmalarını tavsiye etmektedir:

Evlenmeye imkân bulamayanlar, Allah kendilerini fazl u kereminden zengin kılıncaya kadar zinaya karşı iffetlerini korumaya çalışsınlar.

Nur Süresi, 33. Ayet

Nefis ve heveslerinin baskısı altında kalan gençlere Peygamberimiz’in (s.a.v) gösterdiği yol en güzelidir. Bu yolla genç, hem ibadet yapmış olur, hem de kendisine hâkim olma çaresini bulur.

Ramazanda mastürbasyon yapmak günah mı ?

Müslümanın nefsiyle mücâdele etmesi, bu ve buna benzer haram şeylerden, özellikle de bu mübârek ayda nefsini alıkoyması ve koruması gerekir. Oruçlu iken elle tatmin olmak orucu bozar, kazayı gerektirir. Bu fiili işleyen kimselerin bozmuş oldukları orucu kaza etmekle yetinmeyip ayrıca tövbe etmeleri de gerekir. İftardan sonra ise istimna etmek oruca zarar vermediği gibi normal günlerdeki günahı ile aynıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir