Prezervatif kullanarak korunmak günahmıdır ?

Günlük hayatımızda hemen hemen her gün bilgi edinmek maksadıyla kullandığımız internet ortamı aile cinsellik vb. konularda dini bilgiler sağlayıp bizi aydınlatmaktadır. Yine evli çiftlerimizin çokça araştırdığı” Prezervatif kullanarak korunmak günahmıdır ? “ sorusu tarafımıza ulaşmış ve konu hakkında ufak bir araştırma yapmış bulunmaktayız. Gelin hep beraber bu konu hakkında bilgi edinelim..

Prezervatif kullanarak korunmak günahmıdır ?

Yüce dinimiz İslamiyette Peygamber efendimizin (s.a.v.) “ümmetimin çokluğuyla iftihar edeceğim” lafına istinaden, esas olan doğacak çocuğa mani olmamaktır. Bu bağlamda bizim görevimiz inançlı bilinçli bir nesil yetiştirmektir. Bu bakımdan çok çocuktan kaçınılmamalıdır.

Fakat günümüz şartlarında çocuğun bakımı, beslenmesi, vb maddi olumsuzlukların göze çarptığı aşikardır. Ayrıca Peygamber efendimizin bahsettiği ümmet olarak iftihar edeceğim dediği bir nesili yetiştirmekte günümüz şartlarında zordur. Dolayısıyla aileler bakabileceği kadar çocuk yetiştirme tarafında saf alıyorlar. Fazlasından kaçınıyor ve cinsi manada korunmak istiyorlar.

Korunmak denince akla gelenler eski dönemlerde uygulanan azil ve kılıf olmuştur. Azil yani azletmek meniyi dışarıya akıtmaktır. Azletmek ile ilgili hadislerde vardır. Örneğin bir hadiste azletmenin sakıncası olmadığını şöyle görmekteyiz.

“Kur’an-ı Kerîm nazil olurken biz azl ederdik. Bu durum Peygambere (sav) ulaştığı halde bizi men etmedi.”

(İbn Mâce)

Azletmek ve kılıf yani günümüz tabiriyle prezervatif konusunda alimlerde fazla itiraz etmemişlerdir. Çünkü prezervatif ile korunmada erkeğin menisi bayanın yumurtalıklarına ulaşmadığı için insan oluşmasına teşkil edecek bir madde oluşmamış ve çocuk olabilecek bir yapının öldürülmesi söz konusu olmamıştır. Erkeğin bu tedbiri gibi bayanın da rahim ağzını kapatma hakkının olduğu fıkıh kitabı İbn-i Abidin’de bildirilmiştir. Yani kadın da rahim ağzını kapatabilmektedir.

Endişelenecek ve korkulacak kısım ise bir erkek sperminin kadın rahmi ile buluşmasıdır. Yani hamile kaldıktan sonrasında söz konusudur.

Ekstra bilgi için Tıklayınız :
Sperm ( meni yada mezi ) yutmak günah mıdır ?
Cinsel ilişkiye girmeden önce hangi dua okunur?
Ağız yoluyla ilişki günah mıdır? Eş ile cimanın yasak olduğu durumlar nelerdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir