Allaha ve Peygambere inanmayanların iyilikleri dünyada kalır.


Dünyadaki en faydalı, en hayırlı, Allahu Teala’nın en beğendiği iş cami yapmaktır. Yüce Allah’a ve Peygamberine inanmayanlar cami yapmış olsa dahi yaptıkları tüm iyilikler bu dünyada kalacak ve ahirette karşısına çıkmayacaktır.

Tam İlmihal Seadet-i Ebediyye Birinci Kısım 22. maddede aynen bu konu şöyle açıklanıyor.
Dünyadaki en faydalı, en hayırlı, Allahu Teala’nın en beğendiği iş cami yapmaktır. Cami yapmanın çok sevap olduğunu bildiren hadisi şeriflerde bulunmaktadır.

Bunla beraber Tevbe suresinin 18. ayeti kerimesinde mealen “Kafirlerin cami yapması caiz değildir. Yerinde ve yarar bir iş değildir. Onların cami yapmaları ve diğer bütün beğendikleri işleri, kıyamette kendilerine yaramayacak ve Muhammed aleyhisselama tabi olmadıkları için, Cehenneme girip, çok acı azaplar da sonsuz olarak cezalandırılacaklardır.” buyruldu.

Ali imran suresi 85. ayeti kerimesinde mealen “Muhammed aleyhisselâmın getirdiği İsam dininden başka din isteyenlerin, dinlerini Allahü tealâ sevmez ve kabul etmez. İslama sırt çeviren, ahirette ziyan edecek, Cehenneme girecektir.” buyruldu.

Nisâ suresi, 13. ayeti kerimesinde mealen, “Allahu tealanın ve Peygamberi Muhammed aleyhisselamın emirlerine aldırış etmeyenler, beğenmeyenler, asra, fenne uygun değildir, modern ihtiyaçlara kafi değildir diyenler, kıyamette Cehennem ateşinden kurtulamayacaklardır. Bunlara, Cehennemde, çok acı azâp vardır” buyruldu.

Buradan anlıyoruz ki bir kimse binlerce sene ibadet etse ömrünü nefsini temizlemekle geçirse bütün insanlara yararlı olsa Peygamber efendimiz (s.a.v.)’e tabi olmadıkça ebedi saadete kavuşamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir