Peygamber efendimizin en çok okuduğu dua

Peygamber efendimiz, dünya ve ahiret için af ve afiyet isterdi. İmandan sonra afiyetten büyük nimet olmadığını bildirirdi. Buna istinaden Peygamber efendimizin (s.a.v.) en çok okuduğu dua, Rabbena âtina duasıdır. Bir hadis-i şerif meali:

(Duanın efdali, dünya ve ahirette Rabbinden af ve afiyet istemektir. Affa ve afiyete kavuşan, dünya ve ahirette kurtuluşa ermiştir.)

[Tirmizi]

Peygamber efendimizin en çok okuduğu dua

Bir hadis-i şerif meali:

(Ey Âdemoğlu, sen Allah’ın azabına takat getiremezsin. Onun için, “Rabbena âtina fid-dünya haseneten ve fil-âhireti haseneten ve kınâ azâbennâr” demelisin.)

Rabbena atina duası Bakara suresinde 201. ayetinde yer almaktadır. Bu dua Allahım bize iyilik ve güzellikler ver bizi cehennem azabından koru anlamına gelmektedir. Bu duanın her zaman okunması daha iyidir. Namaz kılarken de salli barik ten sonra bu duayı okumak sünnettir.

Bu dua, Bekara suresinin 201. âyet-i kerimesidir. (Rabbimiz, bize dünyada ve ahirette iyilik, güzellik ver, bizi Cehennem azabından koru) anlamındadır. Bu dua, genel olarak her zaman okunabilir. Kunut dualarını bilmeyen, öğrenene kadar bu duayı okuyabilir. Cenaze namazında, ölü için okunan duayı bilmeyen, bu duayı okuyabilir. Namazda salli bariklerden sonra dua okumak sünnettir. Bu duaların en meşhuru Rabbena âtina duasıdır

İlave Bilgi için Tıklayınız:
Korku ve belayı önlemek için okunacak dualar
Erken uyanabilmek için edilecek dua
Allah edilen tüm duaları kabul mu eder?
Unutkanlıktan kurtulmak ve zihnin açılması için dua

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir