Peruk takmak günah mıdır ? Saçı satmak günah mıdır ?

İçinde yaşadığımız 21. yüzyılda çeşitli süslenme araçları da hayatımıza girmiş bulunmakta. Genelde kadınların kullandığı takma saç olan ve peruk diye adlandırılan malzeme de bu araçlardan biridir. Peki Peruk takmak günah mıdır ? sorusunun cevabı nedir biliyor muyuz? Gelin hep beraber inceleyelim.

Peruk takmak günah mıdır ? Peruk takmak ile ilgili hadisler

Peruk takmak konusunda dinimiz İslam’da hüküm kesindir. Peygamber efendimiz (s.a.v.) bir hadisi şerifinde “Allah, iğreti saç takanı da taktıranı da, dövme yapana da yaptırana da lanet etsin.” diye buyurmaktadır. (bk. Nesei, Zinet: 22,73; Müslim, Libas: 119-120)
Bu hadiste iğreti saç diye belirtilen şey günümüzde peruk olarak adlandırılmaktadır.

Yine bir hadisi şerifte şöyle buyrulmaktadır: Resulullah (s.a.v.)’e bir kadın gelerek ,
“Ey Allahın Resulu kızım kızamık çıkardı ve saçları döküldü. Onu evlendiriyorum kendisine peruk takabilir miyim?” diye sordu. Bunun üzerine Allahın Resulu sevgili Peygamberimiz şöyle bir cevap verdi. +”Peruk takana da taktırana da Allah lanet etsin” (et-Terğib:3/119)

İbn-i Abbas (r.a.)’dan rivayet olundu ki Resulullah elinden bir tutam saç çıkardı ve şöyle buyurdu:
“İsrailoğullarının kadınları, başlarına bunu takıyorlardı. Bundan dolayı lanetlendirler. Ve onlara mescitler haram kılındı.”(et-Terğib:3/112)

İlave bilgi için : Kadınların epilasyon yaptırması günah mıdır?

Peruk yapılması için saçları satmak günah mıdır?

Peruk yapılması için saçı kesip satmak ta günahtır diye buyrulmuştur. Bu konuda Molla hüsrev de şöyle demektedir. “İnsanın kılını satması caiz değildir. İnsan şerefli ve üstün bir yaratıktır.

Bu yazımızda Peruk takmak günah mıdır ? sorusunun cevabını öğrenmiş olduk. Kesinlikle günah olduğu hadislerle de sabit olmuştur. Peruk takmanın yanı sıra saçların kesilerek peruk yapılması için satılması da günahtır. Kaynak : Büyük kadın ilmihali

İlave bilgi için : Kadınların kaşlarını alması günah mıdır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir