Oruçluyken adet olursa oruç bozulurmu ?

Bu yazımızda sıklıkla araştırılan, “Bir kadın oruçluyken adet olursa oruç bozulurmu ?” “Regl iken oruç tutulur mu?“Oruçlu iken regl olunursa ne yapmalı” sorularının cevabına değineceğiz.

Oruç tutmakta olan bir kadın oruç vakti içerisinde adet olursa orucu bozulur. Adet durumu söz konusu olduğu anda yeme içme vb. durum ile zaten bozulmuş olan orucunu iftarı beklemeden sonlandırabilir. Adet olduğu an itibariyle istediği gibi yer içer. Bu durumda iftara kadar beklemeye gerek yoktur. Fakat diğer oruç tutanlara karşı saygı için bunları gizli yapması iyi olur.

Oruca niyetlenen bir kadın, gün içerisinde adet görmeye başlaması durumunda bozduğu oruç gününü yine güne gün olarak, temizlenince kaza eder.

Regl iken oruç tutulur mu?

Adet, lohusalık vb. gibi özel günlerindeki bir kadının namaz kılması ve oruç tutması haramdır. Bu durum içerisinde bulunan bir kadının namazı ve orucu sahih olmaz. Fakihler bu konuda görüş birliği içindedirler.

Kadınlar âdet dönemlerinde namaz kılmazlar, oruç tutmazlar. Temizlendikten sonra kılamadıkları namazları kaza etmezler fakat oruçlarını kaza ederler.

(Buhârî, Hayız, 20; Müslim, Hayız, 69; Ebû Dâvûd, Tahâret, 106; Tirmizî, Tahâret, 97).

Bu yazımızda sıklıkla araştırılan, “Bir kadın oruçluyken adet olursa oruç bozulurmu ?” “Regl iken oruç tutulur mu? ” sorularının cevabına değindik.
İlave Bilgi için Tıklayınız:
Bayanların Adet Geciktirici hap kullanması ve oruç tutması
Kadınlar adet dönemindeyken kuran yada meal okuyabilir mi?
Adet döneminde kadınlarla ilişki nasıl olmalıdır ?
Adet dönemindeki kadın camiye girebilir mi?
Adet olmak için okunacak dua var mıdır?
Adet dönemi kocadan gizlenmesi günah mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir