Müslüman olmayan kişiler cehenneme mi gidecekler

Müslüman olmayan ülkelerde doğan çocuklar cehenneme mi gidecekler?
Bu sorunun cevabını hemen hemen hepimiz merak etmişizdir. Tam olarak ilmihal kitabı (Seedeti Ebediyye Tam İlmihal) okurken karşıma çıkan bir sual ve cevabı aynen aşağıdaki gibidir.

Kafirler direk cehenneme mi girecekler ?

Soru : Müslüman ülkelerde doğan çocuklar, anne baba komşu yada hocalarından görerek, öğrenerek müslüman olmakta. Başka ülkelerdeki kafirlerin çocukları ise kafir olarak yetiştirilerek müslümanlık hakkında bir bilgi verilmemektedir. Bunlar da islam terbiyesiyle yetiştirilse idi müslüman olabilir cennete gidebilirlerdi. Peki böyle kafir olarak yetişenlerin cehenneme gitmeleri adaletsizlik olmaz mı ?

Cevap : Adalet ve ihsan karıştırılmamalıdır. Allahü teâlâ, her memlekette yetişen kulları için fazlası ile adalet yapmıştır.
Akil ve Baliğ olmayan kafir çocukları cehenneme sokmayacaktır. Akıl ve baliğ olduktan sonra yani evlenecek döneme geldikten sonra İslam dinini duymadan ölen kafirlere de azap etmeyecektir. Bunlar islamiyeti, cennet, cehennem kavramlarını duyduktan sonra merak etmez öğrenmez yada inat ederek inanmazsa ozaman azap görecekleri buyurulur. Akil ve baliğ olanlar ne anan babanın nede çevrenin etkisi altında kalmazlar. Eğer kalmış olsaydı 50 seneden beri islam memleketlerinde islam terbiyesi altında yetişen yüzbinlerce müslüman evladı islam düşmanlarının yalanlarına iftiralarına aldanmaz dinsiz mürted ve hatta din düşmanı olmazlardı.

Bunlar akıl ve baliğ olduktan sonra hatta 40 yaşından sonra, hoca olduktan sonra dinden çıkabilmektedir. Kimileri din düşmanı olabilmekte ve din düşmanlarına önderlik dahi yapabilmektedirler. Bu acı gerçekler anne baba komşu hoca terbiyesinin tesirinin devamlı olmadığını açıkça kanıtlamaktadır.
Bunun içindir ki günümüzde dinden çıkmak tüm dünyayı saran bir afet haline gelmiştir. Genç ihtiyar bu felakete kapılmayan kişiler azlanmaya başlamıştır.

Bir taraftanda bir çok kafirlerin ilim fen adamlarının müslüman olduğu görülmektedir. Pek az da olsa dinini değiştirmeyenlerin bulunması ana baba terbiyesinin etkisinin bazen de devamlı olabileceğini gösterse de bir çocuğun müslüman evladı olması islam terbiyesi ile yetişmesi yine Allahu Telananın bir lütfudur. Kafir çocuklarına bu lütfu yapmaması onlara zulüm edeceğini göstermez.
İmâm-ı Rabbânî; ” Hesap verirken, zulümleri ne kadarsa o kadar azâp çekecekler, daha sonrasında tıpkı hayvanlar gibi, yok edilecekler ve cehenneme girmeyeceklerdir. Peygamber Efendimiz (s.a.v)’den haberi olmayan ve küçük yaşta ölen kafir çocuklarıda böyle olacaklardır.” demektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir