Melekler neden görülmez ? Peygamberimiz melekleri gördü mü?

Değerli takipçilerimiz bu yazımızda Melekler neden görülmez ? Peygamber efendimiz melekleri görmüş müdür ? sorularının yanıtılarını inceleyeceğiz.

Melekler yaradılış bakımından yeme içme, cinsiyet, evlilik, uyku, yorulmak vb insanlara ait olan fiil ve özelliklerden uzaktırlar.
İradeleri sadece hayra ve iyiliğe yöneldiğinden nefsâni istekleri de yoktur. Dolayısıyla iştah, şehvet ve hırs gibi duyguları da bulunmaz.

“Göklerde ve yerde kim varsa hepsi Allah’a aittir. O’nun yakınında bulunan melekler ise, ne büyüklenip O’na ibâdetten yüz çevirirler, ne de yorulurlar.”

Enbiya Suresi 19. ayet

Peki Melekler neden görülmez ?

Bu sorunun cevabı gayet açıktır. Çünkü insan gözü, maddi ålem içindeki varlıkların dahi pek azını görebilecek bir yetenekte yaratılmıştır. İnsanoğlunun bütün görebildiği, “görünen ışık” adı verilen ışımadan ibarettir.
Gözle göremediğimiz bu tür şeyler hakkında daha başka yollardan bilgi alabildiğimiz için, onların varlıkları hakkında hiçbir zaman şüpheye düşmememiz gerekir. Varlıklar hakkında bu kadar sınırlı olan duyu ve yeteneklerimiz, gayb aleminin varlıkları hakkında elbette ki güvenilir bir bilgi kaynağı olacak değildir. Onun için, bu konuda, kendi duyu ve yeteneklerimizden çok daha güvenilir bir kaynak olan Allah ile Resulünün verdiği haberlere yöneliyor ve melekler ile ilgili bilgiyi onlardan alıyoruz.
Oysa gözümüz farklı bir duyarlılıkta yaratılmış olsaydı, göremediğimiz şeyleri rahatlıkla görebilecek ve seçebilecektik. Melekler ise bu görebildiğimiz alan dışında kalmaktadır. Fakat bazı istisnai durumlar söz konusudur. Peki bu istisnadan kasıt nedir?

Andolsun o, Cebrâil’i apaçık ufukta gördü.

Tekvir suresi 23

(Kur’an’ı) ona, üstün güçlere sahip, muhteşem görünümlü (Cebrail) öğretti. O, en yüksek ufukta bulunuyorken (aslî sûretine girip) doğruldu.

Necm Suresi 5

Peygamberimizin (s.a.v) Cebrail’i gerçek şekliyle görmüş olduğu, Kur’an’da haber verilmektedir. Bunun dışında, meleklerin gerçek şekliyle değil de, insan şekline girerek daha başka insanlara göründüğünü bildiren åyet ve hadisler vardır. Meselâ, Lüt kavminin helakiyle görevli melekler insan suretinde gelmiş ve hem Lût aleyhisseläma, hem de onun kavmine bu şekilde görünmüş, bu arada İbrahim aleyhisselama uğrayarak onunla ve zevcesiyle de konuşmuşlardır. (Hud Suresi 69 / Hicr Suresi 51 Zariyat Suresi 24-34)
Hz. Meryem’e de Cebrail insan suretinde gorunmüş ve ona Hz. İsa’ya hamileliğini müjdelemiştir.”

Yine Cebrail aleyhisselämin,zaman zaman diğer Sahabilere göründügu bilinmektedir. “Cibril hadisi” adıyla meşhur olan olaydaise, Cebrail (a.s), kimsenin tanımadığı ve üzerinde yolculuk emareside bulunmayan bir kimse olarak herkese görünmüş ve Peygamberimize iman ve İslam hakkında sorular sormuştur. (Buhari-İman37)

Bu yazıdan anladığımız üzere melekler yaradılış özellikleri bakımından insandan üstün ve farklı yapıdadır. Meleklerin bizim tarafımızca görünmez olması Yüce Rabbimizin bir hikmetidir. Ama rabbimiz isterse (Peygamber efendimizin Cebraili görmesi iletişim kurması gibi) mucizeler olabilmektedir. Kaynak : İslam inanç ilmihali s.111-112

İlave bilgi için : Melekler müslüman mıdır? Melekler dua eder mi?

2 thoughts on “Melekler neden görülmez ? Peygamberimiz melekleri gördü mü?

 • 6 Temmuz 2021 tarihinde, saat 21:28
  Permalink

  I like this. Thank you.

  Yanıtla
 • 27 Şubat 2021 tarihinde, saat 20:43
  Permalink

  Çok güzel site burası yaaa

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir