Melekler müslüman mıdır? Melekler dua eder mi?

Değerli takipçilerimiz bu yazımızda Melekler müslüman mıdır? Melekler dua eder mi? sorularının yanıtlarını inceleyeceğiz.

Melekler müslüman mıdır? Melekler günah işler mi?

Melekler, duyu organlarımızla idrak edilmeyen, gözle görülmeyen ruhâni ve nurâni varlıklardır. Yaradılışı bakımından fıtratında yalnızca Allahın buyruklarını yerine getiren, iradeleri sadece hayra ve iyiliğe doğru işleyen ve dolayısıyla günah işlemeyen varlıklardır.

“Semada bulunan meleklerden, durmaksızın Allah’ı zikreden, O’nu tesbih eden, O’na rükû ve secde edenler vardır. Onlar bunu yaparken kibirlenmez, usanmaz ve yorulmazlar.

A’raf 206, Enbiya 19, 20

Melekler dua eder mi?

İnsanlar ve melekler aralarında gökler ile yer kadar uzaklık olsa da yine de onlar inanan insandan uzak sayılmazlar. Duaları yine yeryüzündeki müslümanlar içindir. Böylelikle insan yanı başındakilerden tutun, yüce alemlerin meclislerine kadar her taraftan meleklerin dualarıyla kuşatılır.Görmediği alemlerdeki görünmeyen dostları, sürekli olarak Yüce Rabbimizden onun için bağışlanma diler. Azhab suresi 43. ayeti kerimesinde de buyrulduğu gibi : Sizi karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için O size rahmetiyle lutufta bulunuyor, melekleri de dua ediyor. O, müminlere karşı çok merhametlidir.

7-Arşı yüklenenler ile onun çevresinde bulunanlar rablerini hamd ile tesbih ederler, O’na iman ederler ve müminlerin bağışlanmasını dilerler: “Ey rabbimiz! Sen, rahmetin ve ilminle her şeyi kuşattın. Tövbe edenleri ve yolundan gidenleri bağışla, onları cehennem azabından koru!”
8- “Rabbimiz! Onları ve atalarından, eşlerinden ve nesillerinden olup da iyi yolda bulunanları kendilerine vaad ettiğin adn cennetlerine kabul buyur. Kuşkusuz sen sınırsız izzet ve hikmet sahibisin.”
9-“Onları kötü sonuçlardan koru. O gün sen kimi kötü sonuçlardan korumuşsan onu rahmetine mazhar kılmışsın demektir. İşte en büyük kurtuluş da budur.”

Meleklerin mü’minlere olan düşkünlüğü o derecedir ki, onlardan birinin yaptığı herhangi bir iyilik, meleklerden bir dua veya istiğfarı tetikler. Bir müslüman bir din kardeşi için gıyabında dua edecek olsa melek ona “Bi misli de senin olsun” diye dua eder. (Ebu Davud – İlim 1; Tirmizi – İlim 19)

Melekler bize af ve mağfiret dilediği gibi aynı zamanda da müjdeleyicidir. Kaynak : İslam inanç ilmihali s.113-114

“…Ve melekler de her kapıdan onların yanına girerler: ‘Sabretmenize karşılık selam size! Dünya yurdunun sonu ne güzeldir derler.”

Ra’d 24

Ekstra bilgi için Tıklayabilirsiniz : Melekler neden görülmez ? Peygamberimiz melekleri gördü mü?

One thought on “Melekler müslüman mıdır? Melekler dua eder mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir