Makyaj yapmak oje sürmek günah mıdır?

Dinimiz bazı şartlarda boynamaya süslenmeye onay vermiştir. Bilindiği üzere zamanında günümüz zamanındaki gibi makyaj malzemeleri yoktu. Fakat boyanmak için süslenmek için kullanılan çeşitli kına ve bitkilerden elde edilen boyalar vardı. Bu sebeple makyaj konusunda genel hükümler bulunmaktadır.

Kadınlar kendi evlerinde kendi nikahlı eşleri için süslenebilirler. Bunda herhangi bir mahsur yoktur. Fakat dışarıda süslenmesi başka erkeklerin dikkatini çekmesi gibi niyetler haram hükmündedir. Çünkü kadın dışarıda tesettürün hükümlerine uyması gerekmektedir.

Gözden kaçırılmaması gereken bir konuda şudur: Deri üzerine nüfuz eden oje vb. boyaların gusül alırken vücudun belirli bir uzvunun ıslanmamasına sebep olması nedeniyle sürülmemesi gerekmektedir. Ayrıca tırnakları uzatmak mekruhtur.

Zevcesi, yalnız evde, kocasına karşı süslenip, başka kimselere süslenmemelidir. Faydalı olduğunu düşünerek “Erzurumlu İbrahim hakkı hazretlerinin” “Marifetname” kitabında yazanı aynen aşağıda bildiriyoruz. Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) buyurdu ki “Müslümanların en iyisi en faydalısı zevcesine karşı iyi ve faydalı olanıdır.” Erkeğin kadına karşı olan vazifelerinden birisi de “Zevcesi, yalnız evde, kocasına karşı süslenip, başka kimselere süslenmemelidir.”

Mümin kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar ve iffetlerini korusunlar. Açıkta kalanlardan başka süslerini göstermesinler. Başörtülerini yakalarının üzerinden bağlasınlar. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kadınları, hizmetlerinde bulunan köleleri ve câriyeleri, cinsel arzusu bulunmayan erkek hizmetçiler, kadınların cinselliklerinin farkında olmayan çocuklar dışında kimseye süslerini göstermesinler. Yürürken, gizledikleri süsleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz Allah’a tövbe edin, umulur ki kurtuluşa erersiniz!

Nûr Suresi – 31 . Ayet

Ek bilgi için Tıklayınız
Erkeğin kadına karşı olan vazifeleri
Dinimize göre şık ve gösterişli giyinmek günah mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir