Kürtaj yaptırmak Çocuk aldırmak günah mıdır?

Sevgili takipçilerimiz merhaba bu yazımızda Kürtaj yaptırmak Çocuk aldırmak günah mıdır? sorusunun yanıtını paylaşacağız.

Kürtaj yaptırmak Çocuk aldırmak günah mıdır?

Dinimiz İslam, ana karnında teşekkül etmiş bir çocuğu düşürmeyi haram kılmıştır. Özellikle ana karnında çocuğun organları şekillenmiş, ruh üflendikten sonra çocuğun düşürülmesi cinayettir.

Cenab-ı Hak buyuruyor: “Çocuklarınızı fakirlik korkusuyla öldürmeyin. Onları da sizi de biz rızıklandırırız. Onları öldürmek gerçekten büyük bir günahtır.” (7)

Isra Suresi:31

Allah Rasulu kadınlardan bey’at aldığı zaman “Onlara çocuklarını öldürmemeleri şartını” ileri sürmesini Cenab-ı Hak emretmiştir.(Mümtehina Suresi:12 )
Allah Rasulu de :
“Çocuklarınızı öldür meyiniz” (Buhari, Iman:11) buyurmuştur.

Eğer çocuğun doğumu,ananın ölümüne sebep olacaksa o zaman ananın ölümü yerine çocuğu düşürmek câizdir. Çocuk için ana feda edilmez,gerekirse ana için çocuk feda edilir. İmam Gazali,çocuk düşürmenin câiz olmadığını açıklarken azlin de çocuk düşürme gibi olduğunu söyleyenlere cevaben der ki:
“Çocuk düşürme doğum kontrolü gibi değildir. Çocuk düşürme meydana gelen bir varlığa karşı işlenen bir cinayettir. Bu varlığın da birçok mertebeleri vardır. Bu varlık mertebelerinin birincisi, erkek menisinin kadının rahimine girmesi, kadının menisi ile karışması ve canlanmaya hazır olmasıdır ki, bunu bozmak ve bu canlanmanın önüne geçmek, cinâyettir. Bu su damlası nutfe, sonra kan pihtisı, sonra et parçası haline gelirse onu düşürmek daha büyük bir cinayet olur. Eğer ruh üflenir, organları belirirse cinayet boyutu dahada artar. Hele çocuk ana rahminden diri olarak düşüp te sonra ölürse bu cinayetlerin en büyüğü olur.” (İhya:2/64)

Bilerek çocuk düşürmenin cezası

Çocuk düşürmenin ve düşürmeye sebep olmanın bazı fıkhı hükümleri vardır: Kadının düşürdüğü çocuğun organları belirmeye başlamış, yaratılışı gerçekleşmişse düşüren hakkında cezai sorumluluk doğar. Eğer çocuk ölü olarak düşerse,düşüren tazminat öder. Çocuk canlı olarak düşürülür sonra ölürse tam diyet ödenir. Tam diyet,yüz dişi devedir. Bu,bilerek yapılan cinayetlere karşı ödenir. Çocuk hata ile düşürülürse çocuktan dolayı 500 dirhem (1600 gr. gümüş) diyet ödenir. Kasitlı olarak yapıldığı zaman hem kısas hem de diyet gerekir. Çocuk canlı olarak düştükten sonra hem kendi hem de anası ölürse buna sebep olan iki diyet öder. Hiçbir organı teşekkül etmeden düşen cenin sayılmaz ve bu hükümlere girmez.

İlave Bilgi İçin Tıklayınız:
Azletmek nedir? Prezervatif kullanarak korunmak günahmıdır ?

2 thoughts on “Kürtaj yaptırmak Çocuk aldırmak günah mıdır?

  • 16 Şubat 2020 tarihinde, saat 00:21
    Permalink

    Bilgilendirme için Teşekkür ederiz. Allah razı olsunn

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir