Koronadan ölenler şehit sayılır mı?

Değerli takipçilerimiz öncelikle merhaba…
Dünyayı etkisi altına almış olan korona virüsü sebebiyle zihinlerde bir çok alanda bir çok soru işareti kalmaktadır. Bunlardan bir tanesi ise Koronadan ölenler şehit sayılır mı? olmuştur.

Öncelikli olarak bu soruyu korona virüsü olarak değil de tüm salgın hastalıklar olarak değerlendireceğiz. Salgın hastalıklardan vefat eden müminlerin şehit oldukları sabittir. Konuyla alakalı sağlam bir hadis ise şöyledir.

“Taun hastalığı, Allah Teâlâ’nın dilediği kimseleri kendisiyle cezalandırdığı bir çeşit azaptı. Allah onu müminler için rahmet kıldı. Bu sebeple tauna yakalanmış bir kul, başına gelene sabrederek ve ecrini Allah’tan bekleyerek bulunduğu yerde ikamete devam eder ve başına ancak Allah ne takdir etmişse onun geleceğini bilirse, kendisine şehit sevabı verilir.” (Buhari, Tıb 31; bk. Buharî, Enbiya 54; Kader 15; Müslim, Selâm 92-95)

Bu hadisi şerifte taun (veba) hastalığı salgın hastalıklar olarak değerlendirlmiştir. Bu açıdan bu hadis her türlü salgın ve öldürücü hastalıklar için kabul edilmiştir. Ölümlere sebep olan bulaşıcı hastalıkların tamamı bu tanıma girmektedir. Hadislerde müslümanların bu tip salgın hastalıklara yakalanmayacakları değil, aksine yakalanmaları durumunda onlar için şehit sevabı hasıl olacağına işaret edilmektedir. Tabiki bunun içinde belirli şartlar mevcuttur. Müslüman ve salih amel sahibi olmak, Sabretmek, ölümün Allahın takdiri olduğunu bilmek, hastalık döneminde şirke düşmemek bunlardan bazılarıdır.

Bu durum, düşünce ve inanç içerisinde bulunan müslüman hastalık sebebiyle vefat ederse şehit olacaktır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) de başka hadislerinde;

“Taundan ölen şehittir.” (Müslim, İmâre 166);
“Taun, her Müslüman için şehitliktir.” (Buhari, Cihad 30, Tıb 30)
buyurmakla salgın hastalıklardan vefat eden Müslümanların şehit olacağını haber vermiştir.

Tabiki hastalıkta diğer bir önemli konuda kişinin tedbirini almasıdır. Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’de (Ey iman edenler, tedbirinizi alın!)(Nisa 71) buyuruluyor. Tedbirli olmak, hastalığın başka müslümanlara bulaşmasına engel olmak asli vazifemizdir. Kuranda bize tedbir almak emredilmişse sonuna kadar tedbiri uygulamak gerekir.

Koronadan ölenler şehit sayılır mı?

Demek ki, salgın hastalıklara karşı her türlü tedbiri almalıyız. Buna rağmen bir Müslüman bu hastalığa yakalanırsa sabretmeli mükafatını Allah’tan beklemeli, eğer bundan vefat edecek olursa, şehit olacağını asla unutmamalıdır.

Ekstra bilgi : Korona yüzünden Cuma namazı kılınmazsa günah mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir