Korona için okunacak dua. Koronadan korunmak için dua

Allah (c.c) kimilerini rızkıyla, kimilerini evladıyla, kimilerini de sağlığıyla imtihana tabi tuttuğu kulları üzerinde her ne olursa olsun isyankar olunmamasını emretmektedir. Her alanda imtihan edildiğimiz bu dünyada günümüzde korona hastalığıyla imtihan edilmekteyiz. Bu yazımızda hem Korona için okunacak dua var mıdır? sorusunun yanıtını inceleyeceğiz hemde ilgili hadislere bakacağız.

Allah’ın Kitabı olan Kuran’da “Ey iman edenler! Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım dileyin. Şüphe yok ki, Allah sabredenlerle beraberdir.” diye buyrulmaktadır. Allah (c.c) bize hitap ederken sabrın önemini vurgular. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.), sıkıntı karşısında hastamızın durumu ile ilgili olarak şunları bildirir:

“Bir Müslüman’a herhangi bir musibet, bir sıkıntı, bir keder, bir üzüntü, bir eziyet, bir gam dokunursa, hatta kendisine bir diken bile batarsa, mutlaka Allah bunları onun günahlarına kefaret yapar.”

(Buharî, Marda,1; Müslim, Bir, 52)

Bu sıkıntılara düşen kişi önce Allah(c.c)’tan yardım istemelidir. Bu yazımızda hızla yayılan bulaşıcı hastalıklar ve salgın hastalıklardan korunmak için bazı etkili dua önerileri görebilirsiniz. Her alanda olduğu gibi bu salgın hastalıklar konusunda da bize yol gösteren sevgili Peygamberimizin (s.a.v.) tavsiyelerini derledik.

Korona için okunacak dua lar

Her gün el-Mü’min ism-i şerîfini 132 kere zikreden kişiyi Allâh-u Te‘âlâ tâun gibi bulaşıcı hastalıklardan korur.

(en-Nebhânî, Se‘âdetü’d-dâreyn, sh:576)

Dua 1

Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem), her türlü fenalık ve dertten muhafaza için şöyle duâ etmiştir:

“أعُوذُ بِاللَّهِ مِنْ جَهْدِ الْبَلَاءِ، وَدَرَكِ الشَّقَاءِ، وَشَمَاتَةِ الْأَعْدَاءِ، وَسُوءِ الْقَضَاءِ”

“Dayanılmayacak dertten, insanı helâke götürecek zorluklara uğramaktan, başa gelecek her türlü fenalıktan ve düşmanı sevindirecek felâketlerden Allah’a sığınırım.” Buhârî, De‘avât, 28; Müslim, Zikir, 53.

Dua 2

Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) hastalıklardan muhafaza için şöyle duâ etmiştir:

«اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ البَرَصِ، وَالْجُنُونِ، وَالْجُذَامِ، وَمِنْ سَيِّئِ الْأَسْقَامِ»

“Allah’ım! Alaca hastalığından, akıl rahatsızlığından, cüzzâm (salgın hastalık) illetinden ve (her türlü) kötü hastalıklardan sana sığınırım.”  Ebû Dâvûd, Vitr, 32

Dua 3

Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)den rivâyet edilen, birçok niyeti hâvî, ezkâr kitaplarımızda da sıklıkla tavsiye edilen bir duâ şöyledir:

،اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ صِحَّةً فِي إِيمَانٍ، وَإِيمَانًا فِي حُسْنِ خُلُقٍ، وَنَجَاحًا يَتْبَعُهُ فَلَاحٌ وَرَحْمَةً مِنْكَ»

«وَعَافِيَةً وَمَغْفِرَةً مِنْكَ وَرِضْوَانًا

“Allâh’ım! Senden îmân içinde sağlık, güzel ahlâk içinde îmân, peşinden rahmet, âfiyet, mağfiret ve rızâ gelen bir kurtuluş istiyorum.” Hâkim, el-Müstedrek, 1/704, No. 1919

Dua 4

İmâm-ı Rabbânî Hazretleri 2. cildin 69. mektûbunda 11 Kere Kureyş Sûresi’ni Okumak ile ilgili şöyle buyurmaktadır:

“Korkulu yerlerde ve düşmanın istilâ ettiği mahallerde Kureyş Sûresi’ni okumak, emin olmak ve kurtuluş için tecrübe edilmiştir. Bunun gece-gündüz on bir kere okunması gerekir; daha az olmaz.” Eyüp Sabri Paşa’nın Mir’âtü’l-Haremeyn kitabında nakledildiğine göre, bu tertip vaktiyle Mekke’deki veba salgınında tecrübe edilmiştir.

Kaynak : ismailaga

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir