Konsere gitmek şarkı dinlemek günah mı ?

Değerli takipçilerimiz konserler özellikle yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte başlayan sosyal faaliyetler arasında yer almaktadır. Fakat takipçilerimizin merak ettiği üzere internette en çok aranılanlardan biri de Konsere gitmek günah mı ? sorusunu yanıtı olmuştur.

Konsere gitmek günah mı ?

Öncelikli olarak belirtilmesi gereken şey dinlenilen şeyin haram olmaması gerekir. Aksi taktirde bu tip bir konserde yer almak caiz olmaz. Alimlerin müzik dinlemek konusunda bile harammıdır helal midir diye fikir ayrılığına düştüğünü göz önünde bulundurmak gerekir. Ayrıca konser veren kişi eğer bir kadın ise onu erkeğin dinlemesi de caiz olmaz. Kadın her alanda olması gerektiği gibi bu alanda da tesettürüne dikkat etmelidir. Oturma şekli olarak ta yabancı kadınların yada erkeklerin birbirlerine değecek derecede yakın oturmamaları gerekir.

Günümüzde yapılan konserlerin nasıl ortamlar olduğu hepimiz tarafından bilinmektedir. Açıkçası bu tip yerlere gitmelerin kendini haramdan sakınmaya engel olacağı aşikardır. Bu sebeple tavsiye edilmemektedir.

Müzik dinlemek haram mıdır ?

İmam Gazalî Hazretleri ise (İhyâ, II/279-81) müziği, haram, mekruh ve mubah olmak üzere üç ana başlık altında inceleyerek şöyle der:
Dünya arzusu ve şehvet hisleri ile dolup taşan kimseler için yalnızca bu duyguları tahrik eden sesler haramdır.
Vakitlerinin çoğunu buna veren, meşguliyeti âdet haline getiren kimse için mekruhtur.
Allah sevgisi ile dolup taşan, duyduğu güzel ses kendisinde yalnızca güzel sıfatları tahrik eden kimse için müstehaptır.

Ekstra bilgi için : Duşta müzik dinlemek günah mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir