Kızınızı isteyen birine vermek şart mıdır?

Bazı hadislerde kızınızı isteyen ahlaklı temiz ve dini sizi memnun eden birisi gelirse kızınızı muhakkak verin, evlendirin diye belirtilmektedir.
Yani huyunu dindarlığını beğendiniz bir adam evladınızdan yada yakınlarınızdan bir kız ile evlenmek isterse o adam ile evlendirin, aksi taktirde fitne ve fesata sebep olursunuz buyrulmaktadır.

Bu anlama gelen hadisler vardır:

“Size, ahlak ve dininden hoşlandığınız biri gelirse onu evlendiriniz. Eğer evlendirmezseniz yeryüzünde fitne ve büyük bir fesat olur.”

(İbni Mace, Nikâh, 46)

“Dini ve ahlakı sizi memnun eden birisi kız istemek üzere size gelirse onu evlendirin. Böyle yapmazsanız yeryüzünde fitne ve büyük bir fesat olur.”

(Tirmizi, Nikâh 3)

“Dinini ve ahlakını beğendiğiniz bir kimse size dünür olarak gelirse kızınızı ona nikahlayın. Böyle yapmazsanız, yeryüzünde fitne ve bozgunculuk olacaktır.” Bunun üzerine, ey Allah’ın Rasûlü, dediler: “Eğer o kimsede mal ve denklik olarak bir eksiklik olursa ne olacak? Efendimiz (asm) buyurdular ki: Üç kere “Dinini ve ahlakını beğendiğiniz size gelirse kızınızı onunla mutlaka nikahlayın.”

(Tirmîzî Nikah, 3)

Zenginliği Önemsemeyin!

Eğer kızınızı dinini yaşayışını ve huyunu beğendiğiniz bir adama vermeyip, sırf zenginliğe güzelliğe yada makama rağbet ederseniz yer yüzünde kızlarımızın ve erkeklerimizin çoğu evlenmemiş ve ahlaksızlık fuhuş vb. kötülükler fitne fesat çoğalacaktır. Hadisler nikah konusunda erkeğin kadına denk olmasının kriterlerini dindarlık ve güzel huyluluk olarak belirtilmektedir. Demek ki, bir kadın da sırf zenginliğe veya sırf güzellik ve makama rağbet ederek, huyunu ve ahlakını beğendiği halde evlenmezse, o da bu hadislerdeki tehdide girebilir.

Aranızdaki bekârları, kölelerinizden ve cariyelerinizden elverişli olanları evlendirin. Eğer bunlar fakir iseler, Allah kendi lütfu ile onları zenginleştirir. Allah, (lütfu) geniş olan ve (her şeyi) bilendir.

Nûr : 32

“Kadın dört sebepten biri için nikâhlanır: Malı, nesebi, güzelliği ve dindarlığı. Sen dindar olanı seç ki hayır ve bereket göresin!”

(Buhârî, Nikâh, 15, Müslim, Radâ, 53)

“Sahip olunan şeylerin en kıymetlisi; zikreden bir dil, şükreden bir kalp, kocasının îmanına yardımcı olan sâliha bir eştir…”

(Tirmizî, Tefsir 9/9)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir