Kimseye muhtaç olmamak için dua

İmam Ğazâlî (Rahimehullah)’ın beyanına göre, cumadan sonra şu duâyı okumak müstehâbdır. O saatte bu duâya devam eden kişiyi Allâh-u Te’âlâ kimseye muhtaç etmez ve ummadığı yerden rızıklandırır. Kimseye muhtaç olmamak için dua : 

Duanın Arapçası:

اَللّٰهُمَّ يَا غَنِيُّ يَا حَمِيدُ يا مُبْدِئُ يَا مُعِيدُ يَا رَحِيمُ يَا وَدُودُ! أَغْنِنِي بِحَلاَلِكَ عَنْ حَرَامِكَ وَ بِفَضْلِك 
عَمَّنْ سِوَاكَ

Duanın Türkçesi:

“Ey zengin olan, ey bütün Hamdiler kendisine ait olan, ey yoktan yaratan ve tekrar iade edecek olan, ey çok acıyan ve (dostlarını) çok sevenin Allah! Beni, helalinle haramından ve fazl-u kereminle, senden başkalarına muhtaç olmamdan mustağni kıl.” (Zebîdî, el-İthâf:3/271)

Bu duâyı en az üç kere olmak üzere, beş, yedi, onbir kere okur. Eğer Mevlâ Te’âlâ’ya münâcâtın halâvetini (yalvarmanın tadını) bulursa, daha fazla okunmasında da bir beis yoktur.

Unutulmamalıdır ki çalışmadan Allahu Teala dan istemeden rızkı beklemek muhtaç olmamayı beklemek yanlıştır. Çünkü Hadis-i şeriflerde de buyuruldu ki:

(En güzel rızık, helale, harama dikkat edilerek alın teri ile kazanılandır.) 

[Nesai]

(İbadet on kısımdır, dokuzu çalışıp helal kazanmaktır.) 

[Deylemi]


Böylelikle Kimseye muhtaç olmamak için edilebilecek dua adlı makalemizin sonuna geldik. İlave Bilgi için Buraya Tıklayabilirsiniz: Rızkın artması için yapılabilecek 15 şe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir