Kandil gecelerinde cinsel ilişki günah mıdır?

Tarafımıza ulaşan bir soru şöyleydi: “Kandil gecelerinde cinsel ilişki günah mıdır?”

Bu mübarek geceler ibadet geceleridir. İbadet gecelerinde ibadete ağırlık vermek lazımdır. Ancak insanın çok isteği hasıl olursa, bu da bir beşeri zarurettir. Cinsel istekte acıkmak gibi susamak gibi bir haldir. Bu hal de olur da kafasını karıştıracaksa, ibadet etmesini engelleyecekse, o zaman caizdir. Yani şu gece de, bu gecede yasaktır diye cimayı engelleyen hiçbir ayet hadis yoktur.

Marifetname gibi bir eserlerde İbrahim hakkı efendi hz. kendi keşifleriyle ilhamları ile tespitleriyle mübarek gecede ki birleşmeleri haram bazında veya mekruh bazında değil de olmasa daha iyi olduğu yönünde bilgiler vermiş.  Bu tavsiye marifetnamede yazılmıştır. İsmet Garibullah (Hz.) Marifetname için şöyle demiştir. “Marifetname sahibinin sözü delildir, ehlullahın en mükkemmellerindendir” demiştir.

Kandil gecelerinde cinsel ilişki günah mıdır?

Sonuç olarak nikahlı eş ile kandil gecelerinde cinsel ilişki yasaktır diyen bir ayet ya da bir hadis yoktur. Eğer kandil gecesini değerlendirmeye engel olmazsa o gece ilişkiye girmenin sakıncası yoktur. Uygun bir vakit ayrılır, kandillerde evlenmenin, eşlerin birbirleriyle yakınlaşmasının dini açıdan bir mahsuru yoktur. Ayrıca edebe aykırı da değildir.

İlave bilgi için Tıklayınız:
Ağız yoluyla ilişki günah mıdır? Eş ile cimanın yasak olduğu durumlar nelerdir?
Sperm ( meni yada mezi ) yutmak günah mıdır ?
Kadın, kocası her istediği zaman onunla beraber olmak zorunda mıdır?
Eş ile cinsel ilişki ibadet midir sevap mıdır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir