Kamet Nedir Bayanlar kamet getirir mi ?

Takipçilerimiz tarafından bize ulaşan bir soru aynen şu şekildeydi.
Kamet Nedir Bayanlar kamet getirir mi ? Bizde buna istinaden bu yazımızı sizinle paylaşıyoruz.

Kamet getirmek kelime anlamı olarak tek başına kılınan farz namazlarından önce kendimizin okuduğu, cemaatle kılınan farz namazlarından önce ise müezzinin okuduğu ezan benzeri sözlerdir.

Bayanlar kamet getirir mi?

Farz namazından önce kadınların kendi aralarında yada cemaatle namaz kılarken kamet getirmemeleri gerekir. Yani kamet getirmek hanefi mezhepine göre erkeklere mahsustur. Buna delil olarak aşağıdaki hadisi şerif gösterilmektedir:

“Kadınlara ezan da ikamet de gerekmez.”

Beyhaki’de geçmektedir Cilt 1 sayfa 408

Kamet 5 vaktin ve cuma namazının farzında getirilir. Kaza namazlarında da böyledir. Fakat teravih cenaze bayram vitir namazı yada cenaze namazlarında ise kamet getirilmez. Kadınlar kendi aralarında cemaatle kılsa dahi kamet getirmezler. Çünkü kamet getirmek erkeklere has bir sünnettir. Kaza namazı kılan bir müslüman tek bir kametle bulunduğu yerden ayrılmamak suretiyle birden çok kaza farzı kılabilir. Her biri için ayrı ayrı kamet getirmesi gerekmez. Kamet cemaatın müstehab olan sünnetlerindendir.

Sünnete uygun olarak kâmet şu şekildedir:

“Allahü ekber, Allahü ekber, Allahü ekber, Allahü ekber. Eşhedü en la ilâhe illallah. Eşhedü en la ilâhe illallah. Eşhedü enne Muhammeden Rasululullah. Eşhedü enne Muhammeden Rasulullah. Hayye alessalah, hayye alessalah. Hayye alel-felâh. Hayye alel-felah. Kad kâmeti’s-sâlatu Kad kameti’s-salah. Allahü ekber, Allahü ekber, La ilâhe illallah.”

Kâmetin Türkçe anlamı:

“Allah en büyüktür, Allah en büyüktür, Allah en büyüktür, Allah en büyüktür, Allah’tan başka ilah olmadığına şehadet ederim, Allah’tan başka ilah olmadığına şehâdet ederim, Muhammed’in Allah’ın rasûlü olduğuna şehadet edelim. Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehadet ederim. Haydin namaza, Haydin namaza, Haydin kurtuluşa, Haydin kurtuluşa, Namaz başladı. Namaz başladı, Allah en büyüktür, Allah en büyüktür Allah’tan başka ilah yoktur.”

Kamet Nedir Bayanlar kamet getirir mi ? Yazımız haricinde Namaz hakkında ilave bilgi için Tıklayınız :
Namazda en ön safta bulunmanın fazileti
Kaza namazları olan kişilerin sünnet namazları yada nafile namazlar kılabilir mi?
Namazda sureleri sesli okumak günah mıdır ?
Pijamayla yada eşofmanla namaz kılmak günah mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir