Kadınların yalnızken yada başka kadınların yanında örtünmesi?

Kadınların yalnız iken örtmesi gereken yerleri erkeklerin avret yeri gibidir. Yani diz kapağı ile göbek arasıdır. Bunula alakalı olarak Seedeti ebediyye 148. sayfada şu bilgi yer almaktadır:

İnsanın yalnız ikende avret yerlerini örtmesi farzdır. Kadınların namaz dışında yalnız iken göbek ile diz arasını örtmesi faz olup sırtını ve karnını örtmesi vacib başka yerlerini örtmesi ise edeptir.

Burada önemli olan bir hususta şudur. Kadın evde tek başınayken zaruri durumlar hariç (tuvalet) avret yerleri açık durması iyi değildir. Tabi bu durum sadece kadınlar için değil erkekler içinde geçerlidir.

Kadınların kadınlara karşı avret yeride yine aynı şekilde erkeklerin avret yeri gibidir. Göbek ve diz arası kadınların başka kadınlara göstermesi haram olan avret yerleridir. Fakat gayrimüslim olan kadınlara karşı örtülmesi gerekmetedir şeklinde fetva verilmiştir.

Gayrimüslim kadın yabancı erkek gibidir. Müslüman kadının, müslüman olmayan bir kadın yanında da örtünmesi farzdır. Onların yanında saçlarını ve kollarını açmak zorunda kalınca, Hanbeli mezhebini taklit etmesi gerekir. Hanbeli mezhebinde, kâfir kadınlarının karşısında örtünmek gerekmez. Sadece diz ile göbek arasını kapatmaları yeter.
Ubade b. Nüsey, Hz. Ömer’in, komutan Ebu Ubeyde b. el-Cerrah’a (ö. 18/639) yazdığı şu mektubu zikreder:

“Zimmet ehli (Hristiyan veya Yahudi kadın tabea)nin Müslüman kadınlarla birlikte hamamlara girdikleri haberi bana ulaştı. Onları bundan menet. Çünkü zimmiye bir kadının Müslüman kadını çıplak olarak görmesi caiz değildir.”

Yine de konu İslam fakihleri arasında görüş ayrılığına neden olmuştur. Fakat müslüman olmayan kadınların arasındaki bir müslüman kadının örtünmesi daha iyi olacaktır. Setri Avret hakkında yazılan makalemizi okumak için BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir