Kadınlar adet dönemindeyken kuran yada meal okuyabilir mi?

Sevgili okurlarımız Merhaba, Bu yazımızda kadınlar hayız döneminde iken yani kadınlar adet dönemindeyken Kuran-ı Kerim okuyabilir mi? Kuran-ı Kerimin mealini okuyabilir mi? Kuran-ı Kerim’e dokunabilir mi? Regl iken dua okunur mu? sorularının cevaplarına bakacağız.

Kadınlar adet dönemindeyken Kuran okuyabilir mi?

Adet dönemi içerisinde bulunan kadınların meal okumaları caizdir. Herhangi bir sakınca görülmemiştir. Çünkü meal Kuran-ı Kerim’in aslı gibi değildir. Fakat cünüp iken yada adet veya lohusa döneminde iken bir kadın Kuran okuyamaz caiz değildir. Aynı şekilde içerisinde hem arapça Kuran yazan hemde meali yazan kitapları eline almasıda doğru değildir. Çünkü Kuranın ayetleri yazılı olan bu kitabı ne adet dönemi içerisinde olan bir kadın nede abdestsiz birisi eline alamaz. Fakat adet dönemi içerisindeki bayanlar içerisinde Arapça ayet yazmayan mealleri okuyabilirler. Bunda bir mahsur görülmemiştir. Kadınlar adet dönemindeyken Kuran okuyabilir mi sorusu hakkında Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in bir hadisinde şöyle buyurmaktadır:

Cünüp, âdetli veya lohusa olan kadın Kur’ân âyetlerinden hiç birini okuyamaz, caiz değildir.

İbni Mâce, Tahâret: 105

Yani Kur’ân-ı Kerim okumak niyetiyle bir âyetten daha az bile okuyamaz. Ancak dua, rahatlık, Allah’a sığınma, zikir veya bir işe başlangıcında Kur’ân’dan bazı âyetleri okumak caizdir.

Adet döneminde iken dua etmek zikir çekmek

Meselâ, bir ulaşım aracına binerken okunması sünnet olan bir duayı okumak (Mü’minûn Sûresi, 29. ayet)yada bir işe başlarken “Bismillahirrahmanirrahim” demek şükür maksadıyla “Elhamdülillah” demekte bir mahsur yoktur. Ayrıca belirtmek gerekirse Fâtiha, Âyetü’l-kürsî, Felâk, Nâs ve İhlâs Sûrelerini zikir maksadıyla, Allah’ı hatırlamak düşüncesiyle ezberden okumak ta haram değildir.

Ayrıca, zikir cümlelerini (kelime-i şehâdet, kelime-i tevhid vb.) okumak caizdir. Bu arada hangi mezhebe bağlı olursa olsun, adet yada lohusa dönemindeki kadınların Kur’ân’ın bir âyetine bile el süremez. Ancak Kur’ân’a temiz bir bez ve kâğıt aracılığıyla tutabilir.

Hanefi, Şafii, Maliki ve Hanbeli mezheplerine göre, cünüp ve adet dönemindeki bir bayanın Kuranı Kerim’e dokunmaları caiz değildir.

Ancak Maliki mezhebine göre, adet dönemi içerisinde olan bir kadın öğretmek maksadıyla Kur’an-ı Kerim’i okuyabilir ve dokunabilir.(Ezheri, Cevahiru’l-İklil Şerhu Muhtasarı Halil, I, 32; Muhammed Uleyş, Şerhu Minahi’l-Celil, I, 104)

“Ona tertemiz olanlardan başkası dokunamaz” 

(Vâkıa Suresi : 56/79)

İlave bilgi için Tıklayınız:
Adet kanamasından önce görülen lekeler adet günlerinden sayılır mı?
Adet döneminde kadınlarla ilişki nasıl olmalıdır ?
Adet dönemi bitince gusül etmeden ilişki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir