Kadın misvak kullanabilir mi? Misvak kadına sünnet midir?

Değerli takiopçilerimiz bu yazımızda, Kadın misvak kullanabilir mi? Kadınların misvak kullanmasının sakıncası var mıdır? sorularının yanıtlarını inceleyeceğiz.

Öncelikli olarak misvak kullanmak müekked sünnettir. (Merâkil Felâh : 20 Dureru’l Hukkam: 1/10) Eğer misvak kullanmak mümkün değilse, fırça veya şehâdet parmağı ile dişleri yıkamak gerekir. Peygamber efendimiz (s.a.v.) misvak hakkında şöyle buyurmaktadır.

“Eğer ümmetime güç gelmeseydi onlara her namazdan önce misvak kullanmalarını emrederdim.

(Ebu Dâvud : 1/12)

“Misvak, sünnettir, Misvak kullanın Misvâk, ölümden başka her şeye şifadır.” (Keşfu’l Hafá : 1/457)
Bâzı fikıh kitaplarında “kadının diş etleri zayıf olduğu için sakız, misvak yerine geçer” şeklinde bazı kayıtlar vardır. (Merâkil Felah : 20)

Kadın misvak kullanabilir mi?

Fakat hadis-i şeriflerde misvâk, yalnızca erkekler için sünnettir diye bir ifade yoktur. Bunun aksine ifadeler mevcuttur. Hz. Aişe şöyle diyor :
“Allah Rasûlü (s.a.v.) misvak kullanır, sonra misvağı yıkamam için bana verirdi. Bende önce o misvağı kullanır, sonra yıkar ve kendisine iâde ederdim.” (Ebu Dâvud : 1/13)
Tahtavi, kadınların sakızla emredilmediklerini, kadınların bununla bir sevap kazanamıyacaklarını’da kaydeder. (Tahtâvi: 38)

Halbuki misvak için emir vardır. Sevabı ve çok yönlü faydaları Allah Rasûlü tarafından bildirilmektedir. Doktorlar, diş çürümesine, dişler üzerindeki sarı tabakanın oluşmasına, ağız ve diş etlerinin iltihaplanmasına mani olmak, sinirler, gözler, nefes alma ve hazım yollarındaki çeşitli rahatsızlıkları önlemek için misvak kullanmayı tavsiye ederler. Hatta hafıza zayıflamasını ve zihin tembelliğini ve kötü ahlakı önlemek içinde misvak bir tedbirdir. Bunca sevaptan, sosyal ruhsal ve sağlık faydalardan kadının mahrum kalmasıda doğru değildir.

İlave Bilgi için Tıklayınız:
Misvakın faydaları nelerdir? Ne zaman kullanılmalı?
Kadınların epilasyon yaptırması günah mıdır?
Kadınların kaşlarını alması günah mıdır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir