Kadın, kocası her istediği zaman onunla beraber olmak zorunda mıdır?

Bir kadının eşi olan erkeğin cinselliğinden yararlanmak hakkıdır. Aynı şekilde bir erkeğinde eşinin cinselliğinden yararlanması o erkeğin haklarındandır. Eşlerin cinsel görevden kaçınmaları caiz değildir. Şimdi gelelim kadın kocası her istediğinde onunla beraber olmak zorunda mıdır? sorusunun yanıtına İlişki konusunda bir engeli bulunmayan kadının, kocasının isteklerine cevap vermesi gerekmektedir. Konuyla alakalı olarak Peygamber efendimiz bir hadisinde şöyle buyurmaktadır.

“Kişi cinsel ilişkide karısını çağırdığı zaman, karısı ocak başında yemek pişiriyorsa da kocasının davet cevap versin.”

(Tirmizî, Radâ` 10)

Bu hadisi şeriften anlaşılmaktadır ki kadının kocasının davetine icabet etmesi çok önemlidir. Aynı zamanda cima helal olanı tatmak haram olandan uzak durmak konusunda en önemli etkendir. Peygamber efendimiz bir hadisi şerifinde kocasının onu istemesi halinde özrü olmadan kaçınan kadının günahkar olacağı belirtilmektedir.

“Kişi karısını yatağa çağırdığı zaman (bir özrü olmadan) kadın gelmekten kaçınır, kocası da bu sebeple ona kırgın olarak gecelerse, melekler sabaha kadar o kadına lanet ederler.”

(Buharî, Nikâh 85; Müslim, Nikâh 120)

Aynı zamanda aşağıdaki hadiste kadının kadınlık görevini yerine getirmesi, kocasını hoşnut etmesi durumunda cennet kapılarını araladığı belirtilmektedir.

“Size cennetlik kadınları tanıtayım mı? Onlar bir hata ettikleri veya kocaları tarafından bir haksızlığa uğratıldıkları zaman kocalarına karşı: ‘Seni hoşnud etmedikçe uyumayacağım.’ diyebilen kocalarına düşkün kadınlardır.”

(Tefsir-i Kurtubi, III/124)

Aşağıdaki hadisten anlayacağımız üzere nafile ibadetten bile önemli olan bu hususta kadınlarımızın adet dönemi, lohusa dönemi gibi özrü olan günleri hariç erkeğinden uzak durmaması isteklerine cevap vermesi gerekmektedir.

“Kocası yanında iken onun iznini almadan bir kadının nafile oruç tutması helâl olmaz. Kadın, kocasının izni olmadıkça, evine hiç kimsenin girmesine izin veremez.”

(Buhârî, Nikâh 86; Müslim, Zekât 84)

Ek bilgi için TIKLAYINIZ
Eş ile cinsel ilişki ibadet midir sevap mıdır ?

One thought on “Kadın, kocası her istediği zaman onunla beraber olmak zorunda mıdır?

  • 28 Mart 2019 tarihinde, saat 00:11
    Permalink

    Bilgilendirme için allah razı olsun

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir