Kadın çorapsız namaz kılabilir mi ? Çorapsız dışarı çıkabilir mi ?

Değerli takipçilerimiz bu yazımızda Kadın çorapsız namaz kılabilir mi ? Kadın çorapsız dışarı çıkabilir mi ? sorularını cevaplarını inceleyeceğiz.

Kadın çorapsız namaz kılabilir mi ?

Hanefi mezhebinde çoğunlukla varılan görüşe göre ayaklar avret mahalli olarak sayılmamaktadır. Kadınların topuklarından yukarısı (bileklerin) açık olmamak kaydıyla namaz kılabileceği görüşü sabittir.(Merğînânî, el-Hidâye, I, 289,290; Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 101-103)
Diğer mezheplerde ise, kadınlar açısından ayaklar da örtülmesi farz olan yerlere dahil olabildiğinden dolayı mezhebin avret ölçüsüne nereler dahil ise örtülmesi gerekmektedir. Bu görüşe göre kadının ayakları çıplak olarak kıldığı namaz sahih olmaz (İbn Kudâme, el-Muğnî, II, 328-329; Şirbînî, Muğni’l-muhtâc, I, 285).

Sonuç olarak bir kadın namaz kılarken ayaklarını hanefi mezhebinde örtmesine gerek olmamakla beraber diğer mezheplerde örtmesi gerekmektedir. Tedbiren, kadınların namaz kılarken ayaklarını örtmeleri daha iyi olacaktır.

Okumak için TIKLAYINIZ : Kadınların yalnızken yada başka kadınların yanında örtünmesi

Kadın çorapsız dışarı çıkabilir mi ?

Avret yerleri, bir erkeğin yada kadının örtmesinin farz olduğu başkalarına göstermenin haram olduğu uzuvlara denir. Kadınlarda avret, yüz, el ve ayaklar dışında bütün vücuttur. Bu nedenle kadınların dışarıya çorapsız çıkması uygun görülebilmektedir. Fakat tesettüre olan uyum ve bütünlüğün sağlanabilmesi adına çorap giymesi daha uygun olacaktır. Şafii mezhebine göre kadının ayakları da avret sayıldığı için çorapsız dışarı çıkması caiz değildir.

Okumak için TIKLAYINIZ: Kadınların pantolon giymesi günah mıdır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir