Kabus görmemek için dua, Kötü rüyalar için dua

Değerli takipçilerimiz,
Bu yazımızda Kabus görmemek için dua var mıdır? Kötü rüya görmek şeytanın işi midir? sorularının yanıtını hep beraber ele alacağız.

Rüyada çeşitli hikmetler barındıran bir durumdur. Kimi insalar için uyarı kimi insanlar için ise müjdeler barındırır. Kur’an-ı kerimde rüya ve tabiri ile ilgili bilgi vardır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Güzel rüya müjdedir.) [İbni Cerir]
(Salih rüya rahmani, karışık rüya şeytanidir.) [Buhari]

“Sizden biriniz sevdiği bir rüya görürse o Allah’tandır. Bunun için Allah’a hamd edip rüyasını söylesin. Hoşuna gitmediği bir rüya görürse o şeytandandır; şerrinden Allah’a sığınsın ve onu kimseye de açmasın. Yoksa kendisine zarar verecektir.”

Eğer çok sık şekilde kabuslar yani kötü rüyalar görüyorsak bu şeytanın sebep olması manasını taşır. Bu sebeple uyurken şeytanın şerrinden Allaha sığınmak gerekir.

Kabus görmemek için dua

Kötü ve korkulu rüya gören kimse şunları okuyarak Allaha sığınmalıdır;

Allahümme inni euzu bike min ameliş şeytani ve seyyiatil ahlam
(Allah’ım şeytanın işinden ve kötü rüyalardan sana sığınırım.)

Aynı zamanda bununla birlikte yatmadan önce sol tarafına 3 defa tüh tüh tüh diye tükürmeli ve Eüzü besmele çekerek yine şeytanın şerrinden sana sığınırım diye dua etmeli.

Yatarken bu duayı okuyan Allahın izniyle kötü rüyalar görmekten kurtulmuş olur. Böylece tekrardan rahat bir şekilde uykuya dalar. Unutulmamalıdır ki, iyi rüya insanı sevindirdiği gibi, korkulu kötü rüyalar da insanın huzurunu kaçırır. Bu kötü rüyalar şeytandandır!

Nazar nedir ? Nazar için hangi dualar okunur ?
Kimlerin duası kabul olmaz? Kafirlerin duası kabul olur mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir