İğne falı günah mı? büyü müdür?

İğne falı nedir, nasıl bakılır? İğne falı bakmak günah mı, büyü müdür? Son zamanlarda en çok aranan sorulardan olup konuyla alakalı bu yazıyı yazmayı uygun gördük. Öncelikle iğne falı olarak adlandırılan şeyin ne olduğuna bakalım.

İğne falı adından da anlaşılacağı üzere çeşitli iğneler ile bir zemin üzerinde geçmiş yada gelecekten haber verdiği düşünülen baatıl falların bir çeşididir. Hangi çeşidi olursa olsun fal kadar insan duygularını istismar eden başka bir şey yoktur. Yüce dinimiz İslam’da falın her çeşidi yasaklandığı gibi falcıların da tamamiyle boş ve bir değeri olmayan lanetlenmiş insanlar olduğu bilinmektedir. Bu konuyu Peygamberimiz (a.s.m.) bir tek cümleyle ifade etmiş: “Kâhinler bir şey değildirler.” (Müslim, Selam 123) 

Geleceği bilen yalnızca Hz. Allah (c.c.)’tır

Falcı diye adlandırılan duygu istismarcıları, insanlara gaybtan ve gelecekten bilgi verdiklerini iddaa etmektedirler. Oysa ki geleceği tek bilen ve gören ise Hz. Allah (c.c.)’den başkası değildir. Kur’an bu konuda der ki:

“Gaybın anahtarları Allah’ın yanındadır. Başkası onu bilemez.” (En’am, 6/59)
“De ki: Allah’tan başka ne göklerde, ne de yerde hiç kimse gaybı bilemez.” (Neml, 27/65)
“De ki: Ben size, Allah’ın hazineleri benim yanımdadır veya ‘Ben gaybı bilirim’ demiyorum. Ben ancak bana vahyolunana uyarım.”
(En’am, 6/50)

İğne falı günah mı ?

:eşit farketmeksizi fala baktırmak ve fala inanmak o kadar batıl ve tehlikelidir ki, insanı şirke sürükleme ihtimali bile vardır. Haliyle iğne falı da olsa herhangi bir çeşit falı baktırmak günahtır. Peygamber efendimiz (s.a.v.) “Her kim bir arrafa gidip de ona bir şey sorarsa, kırk gecelik namazı kabul olmaz.” (Müslim, Selâm, 125) diyerek fal baktırmanın ne kadar büyük bir haram olduğunu gözler önüne sermektedir.Falcı diye adlandırılanların gelecekten haber vermesinin imkanı olmadığı gibi, kimi zaman ihtimalleri söylemesi üzerine o ihtimalin gerçekleşmesiyle falcının bildiği zannedilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir