İddaa oynamak günah mıdır? Kumar sayılır mı?

Kumar nedir öncelikle bu kelimenin anlamını öğrenelim. Kumar maddi bir kazanç elde etmek amacıyla oynanan şansa dayalı para ile paranın kazanılması durumudur. iddaa oynamak günah mıdır? Kumar oynamakla aynı şey midir? bunu öğrenelim Dinimiz kumar hakkında kesin hüküm vermiştir. Bakara suresi 219. ayetinde derki

“Sana içkiyi ve kumarı sorarlar. De ki: ‘Onlarda hem büyük günah, hem de insanlar için (bazı zahirî) yararlar vardır. Ama günahları yararlarından büyüktür.’ Yine sana Allah yolunda ne harcayacaklarını soruyorlar. De ki: ‘İhtiyaçtan arta kalanı.’ Allah, size âyetleri böyle açıklıyor ki düşünesiniz.”

(Bakara, 2/219)

Buradan anlayacağımız üzere kumarda büyük bir zarar vardır. Bakara suresinde de büyük günah olduğu belirtilmiştir.
Kumar insana haksız kazanç sağlayan insanları tembellik ve çalışmama gibi durumlara sürükleyen insanların birbirine karşı kinlenmesine neden olan ve aynı zamanda aile içi huzuru bozan günah olan bir davranıştır. Toplumumuzda inanılmaz yaralar açan kumarın her türlüsü İslam dininde haram kılınmıştır. Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulur:

Ey iman edenler! Karşılıklı rızâya dayanan ticaret dışında mallarınızı aranızda haksızlıkla yemeyin. Ve kendinizi öldürmeyin. Şüphesiz Allah size karşı çok merhametlidir.

Nisâ Suresi – 29 . Ayet 

“Ey inananlar, içki, kumar, putlar ve fal okları şüphesiz şeytan işi pisliklerdir. Bunlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.

(Mâide, 5/90)

Yasak ve günâh olması bakımından içki ile kumar arasında hiç bir fark yoktur. Allah Teâlâ her ikisini de, aynı âyet-i kerime ile harâm kılmıştır. Oynayana haksız kazanç veya zarar getiren tüm şans oyunları da kumardır. Ve Kumarın her türlüsü haram kılınmıştır.

Kumarın zararları saymakla bitmez!

Kumarın zararlarını saymakla bitiremeyiz. Fakat en büyük zararlarından bahsedecek olursak, yaradanı unutmaya sebep olması, aile hayatında anlaşmazlıklara ihmallere sebep olması, kin nefret hırs duygularını körüklemesi, içki gibi sürekli bir alışkanlık haline gelmesi diye sıralayabiliriz.

İddaa ve diğer tüm şans oyunları birer kumardır!

Sonunda para kazanılan veya kaybedilen, zar, oyun kâğıtları, piyango, spor-toto, loto, iddaa, müşterek bahis gibi her türlü şans oyunu kumardır. İnsan her ne kadar eğleniyorum vakit geçiriyorum küçük paralarla oynuyorum sadece eğlence bu benim için vs bahaneler üreterek kendini kandırsa da kumarın her türlüsü haram kılınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir