Hastalıklar bu dünyada mükafat mıdır? Günahlara kefaret midir?

Değerli takipçilerimiz bu yazımızda “Hastalıklar bu dünyada mükafat mıdır? Günahlara kefaret midir?” sorularının yanıtlarını inceleyeceğiz. Bakalım çektiğimiz sıkıntılar biz müslümanlar için birer nimet midir?

Hastalıklar bu dünyada mükafat mıdır? Günahlara kefaret midir?

Hastalıklar mükafattır. Sıkıntıların gelmeleri, dışardan bakıldığında çok acı ise de, bunların nimet oldukları bilinmektedir.
Yaşadığımız yer yüzünde en değerli sermayemiz, üzüntüler ve sıkıntılardır. Bu dünyayı bir sofra olarak düşünürsek en tatlı yemeği, dert ve musibetlerdir. Bununla imtihan yolunu açık tutmuşlardır.

Akıllı kişiler bu acılardan tat alabilen kişilerdir. Çünkü hastalığın sıkıntının Allahtan geldiğini bilirler. İslamı yaşayan imanlı bir kimse hastalığın ahirete ait sevabını düşünerek sabır eder ve dua ederek Allahtan hem bağışlanmasını hemde şifasını ister.

Ayrıca bakınız : Hastalara şifa duası Peygamber efendimizin hastalıklar için okuduğu duası

Süfyan-ı Sevri hazretleri geçim sıkıntısı olan bir çocuğa şunu söylemiştir.:
Allahü teâlâ hadis-i kudside, (Ben kalbi kırık olanların yanındayım) buyuruyor. Yani, (Hastaların, dertlilerin, sıkıntılı olanların, borçluların yanındayım. Onların duasını kabul ederim) buyuruyor. Bu durumda senin duan, bizim duamızdan daha kıymetlidir, bu durumda sen, hem kendine, hem de bize dua et!.
Bir hadis-i şerifte de şöyle buyrulmaktadır. “Hastaların duasını alınız, onların duası makbuldür.”

Hastalıkla imtihan edilen bir peygamber varidi. Evet Hz. Eyüp (a.s.).. Uzun müddet hastalık çekmiş hastalığın sevabını ve ahirette olan faydasını düşünerek sabır göstermiştir. Bela ve musibetlerinde Allahtan geldiğini bilerek hiç bir surette şikayet etmemiştir. Bizde hastalıklarımızı sabırla karşılamalı ve şu hadisi aklımızıdan hiç bir zaman çıkarmamalıyız.
“Ateşin altın ve gümüşün paslarını giderdiği gibi, bîr müslümanın hastalığı da onun günahlarını giderir ” (İbn Mace, Tıb 18)

Ayrıca Bakınız : Sandalyede oturarak namaz kılmak günah mıdır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir