Hangi Kadınlarla Evlenilemez? Evlenilmesi Yasak Olan Kadınlar?

Aile yuvasının verimli ve düzenli olması, kendisinde beklenen olumlu sonuçlara ulaştırabilmesi için bir takım temel kriterlerin mutlaka gözetilmesi gerekir. Bunların başında evlenme yasağı bulunan kimselerin dışındakilerden biri eş olarak seçmek şartı gelmektedir. Evlenecek kadın ve erkeğin evlenmelerinde dinen herhangi bir sakınca olmamalıdır. Evlenecek kimselerin bu engellerden biri ile karşı karşıya olup olmadıklarını iyice araştırmaları gerekir. Gelin Dinimize göre hangi kadınlarla evlenilemez hep beraber okuyalım:

Hangi Kadınlarla Evlenilemez

1.Din farkı temel evlenme engellerindendir. Kur’an’da Yüce Allah, “Müşrik kadınlarla iman edinceye kadar evlenmeyin.” buyurmaktadır (Bakara: 2/221). Yine, Müslüman bir kadının gayr-i müslimlerle evlenmesi de yasaktır. Zira az önce okuduğumuz ayetin devamında, “İman etmedikleri sürece Allah’a ortak koşan erkeklerle kadınlarınızı evlendirmeyin” (Bakara, 2/221) buyurulmaktadır. Ancak Müslüman erkeğin ehli kitap kadınlarla evlenmelerine cevaz verilmiştir (Maide, 5/5).

Yakınlar

2. Müslüman olan kadınlardan evlenilmesi yasak olanlar da şu ayet-i kerime ile tespit edilmiştir. “Şu kadınlarla evlenmeniz size haram kılındı: Analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, kardeşlerinizin kızları, kız kardeşlerinizin kızları, sizi emziren süt anneleriniz, süt kardeşleriniz, karılarınızın anneleri, gerdeğe girdiğiniz kadınlarınızın yanında kalan üvey kızlarınız,-onlarla gerdeğe girmemişseniz size bir engel yoktur. Öz oğullarınızın eşleri ve iki kız kardeşi bir arada almanız…” (Nisa 4/23)

Başkasını nikahı altında bulunan, yahut boşanmış olup iddet bekleyen bir kadınla da evlenilemez. Zira iddet bekleyen kadın hükmen nikahlı gibidir.

Bir erkek üç kere boşadığı bir kadın ile bir daha evlenemez. Ancak bu kadın, normal şartlar altında başka bir erkekle evlenir ve ayrılırsa o zaman ilk koca ile evlenmesi mümkündür.

Not: Süt yasağı dikkat edilmesi gereken bir konudur. Ancak sütün ikibuçuk yaşına kadar emilmesi gerekmektedir. O yaştan sonra annesinden başka bir kadının sütünü emenler kardeş olmazlar.

Böylelikle “Hangi Kadınlarla Evlenilemez” adlı makalemizin sonuna geldik. İlave Bilgi için Buraya Tıklayabilirsiniz: Çocuğu olmayan biriyle evlenmenin sakıncası var mıdır?

2 thoughts on “Hangi Kadınlarla Evlenilemez? Evlenilmesi Yasak Olan Kadınlar?

  • --------

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.