Hamileyken cinsel ilişkiye girmek günah mı ?

Değerli takipçilerimiz bu yazımızda en çok aratılan sorular arasında olan Hamileyken cinsel ilişkiye girmek günah mı ? sorusunun yanıtını inceleyeceğiz.

Öncelikli olarak şunu belirtmekte fayda var, nikâhlı bir erkekle bir kadının arasında iki yasak vardır. Biri, lohusa ve adet döneminde birleşmedir. Diğeri de, ters birleşme durumudur. “Ey Muhammed, sana kadınların hayız halinden sorarlar. De ki: O, kadına eziyet veren bir haldir. Hayız halindeyken kadınlardan uzaklaşın ve temizleninceye kadar da onlara yaklaşmayın. Temizlendikten sonra onlara Allah’ın emrettiği yerden yaklaşın.” (Bakara;2/222). Dinimizce hamilelik döneminde ilişkiyi yasaklayan bir hüküm bulunmamaktadır. Dolayısıyla kadın hamilelik içerisinde iken ilişkiye girmenin dinen bir mahzuru yoktur.

Fakat burada önemli olan ve dikkat edilmesi gereken bir konu ise sağlık boyutudur. Eğer sağlık bakımından herhangi bir sakıncaya sebep olmayacaksa bu dönemde bir mahsuru yoktur. Hamileliğin son dönemlerinde anne veya çocuk için zarar söz konusu olursa o zaman ilişkiden kaçınmak dinen de gerekli olmaktadır. Hamileliğin ilk 12 haftası en önemli zaman dilimi olarak bilinir. Bebeğin anne rahmine tutunması ve gelişimi bu süre zarfında olur. Haliyle düşük ihtimali olması da bu aylardadır. Hamileliğin son dönemlerinde olduğu gibi bu vakitlerde de temkinli davranmak icap etmektedir.

Hamileyken cinsel ilişkiye girmek günah mı ?

Özetleyecek olursak Hamileyken cinsel ilişkiye girmek caizdir. Sizin eşinizin veya bebeğiniz için riskli bir durum söz konusuysa (buna doktor karar verebilir.) dinimizin koymuş olduğu bir yasak gibi davranmanız daha doğru olacaktır.

Cinsel ilişki dışındaki şeyler, normal zamanlardaki gibi yapılabilir.

Eğer kadının ilişkiye girmesi yasaklanmış ise tıpkı adet dönemi içerisinde olduğu gibi basit yakınlaşmalar da yapılabilir. Dinen bir mahsuru yoktur. Adet gören eşten uzak kalma konusunda Peygamber efendimiz (s.a.v) şu cevabı vermişti:
“(Âdet gören kadınla) Cinsel ilişki dışındaki şeyler, normal zamanlardaki gibi yapılabilir.” (Müslim, Hayz” 16; Nesaî, Tahâret, 18; İbn Mâce, Taharet, 12).

Okumak için Tıklayınız : Hamile iken adet görülür mü ? Hamileyken gelen kan nedir?

Okumak için Tıklayınız : Adet döneminde kadınlarla ilişki nasıl olmalıdır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir