Hamama gitmek günahmıdır ?

Değerli takipçilerimiz bu yazımızda Hamama gitmek günahmıdır? sorusunun yanıtını inceleyeceğiz.

Hamama gitmek günahmıdır ?

Hamama gitmek ile alakalı olarak Zevacirdeki hadisi şeriflerde şöyle buyrulmaktadır.

“Zevcinin evinden başka yerde başını açan kadın Rabbi ile kendi arasındaki perdeyi yırtmış olur. ve Allaha kıyamet gününe inanan hamama gitmesin, zevcesini hamama göndermesin,şarap içmesin, şarap içilen sofrada oturmasın, yalnız bir kadınla kalıp halvet etmesin. ve Ahir zamanda ümmetimin erkeklerinini avret yerleri kapalı dahi olsa hamama gitmeleri haram olur. Çünkü orada avret mahalleri açık olanlarda bulunur. Avret mahalini açanlara gösterenlere ve başkasının avret yerine bakanlara Allah lanet eylesin! Göbekle diz kapağı avrettir.”

Hanefi mezhepinde erkeklerin dizi avrettir. Açması haramdır. Fakat şafide dizler avret değilidir. Maliki ve Hanbeli mezheplerinde, göbekte dizde avret değildir. Bu iki mezhepte yalnızca seveteyn avrettir.

Bu hadisi şerifler karşısında müslüman hanımlarının örtünmeleri çıplakların bulundukları yerlere gitmemeleri lazımdır. 4 mezhepe görede avret yerlerini örtmeleri gerekmektedir.

Hadislerden de anlaşılmaktadır ki kadınların zaruri ihtiyaç olmadan hamama girmeleri uygun görülmemiştir. Hanımların yada erkeklerin hamama girdiklerinde setri avret (görünmesi haram olan yerleri örtme) ye çok dikkat etmeleri farzdır. Günümüzde bazı insanların yaptıkları gibi uzanarak yıkanmak, gösterilmesi haram olan yerlerini açmak yasaktır ve haramdır.

Ekstra bilgi için Tıklayınız : Kadının erkekle tokalaşması günah mıdır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir