Gece tırnak kesmek günah mıdır?

Değerli kardeşlerimiz tarafımıza ulaşan bir sual de Gece tırnak kesmek günah mıdır? diye sorulmuş. Tırnak kesmenin herhangi bir günü yada saati var mıdır? Gelin bu sorunun yanıtını hep beraber inceleyelim.

Gece tırnak kesmek günah mıdır?

Yüce dinimiz İslam bir çok konuda bizi yönlendirdiği gibi bu konuda da net bir yönlendirme yapmıştır. Hac ve umre ihramı süresi dışında istediğimiz gün ve zamanda tırnak kesilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Halk arasında gece tırnak kesilmez şeklinde bir inanış mevcuttur. Fakat bu inanışın herhangi bir hadis ayet vb. dayanağı yoktur. Her gün her saat tırnak kesilebilir.

İbrahim Hakkı efendi (h.z.)’nin hemen hemen her konuda tavsiyeleri olduğu gibi bu konuda da tavsiyesi olmuştur. Marifetname adlı eserinde de yer alan bilgilere göre tırnakları cuma günü kesmek daha evladır. Bir Hadis-i şerifte, “Cuma günü tırnak kesmek şifaya sebeptir.” buyuruldu.

Tırnak kesmeye başlarken olması gereken önce ellerin tırnaklarını kesmeye başlamaktır. Tırnak kesilirken önce sağ elin işaret parmağı ardından orta, yüzük serçe ve en son baş parmağı kesilerek sol ele geçilmelidir. Ellerin ardından sağ ayağın küçük parmağından başlanarak sırasıyla sol ayağın küçük parmağında kesme işlemi bitirilir. Kestiğimiz tırnakları sağa sola atmamalı uygun bir şekilde ortadan kaldırarak yok edilmelidir.

İlave Bilgi için TIKLAYINIZ : Cünüp iken tırnak kesmek günah mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir