Flörtleşmek, sevgili olmak günah mıdır ?

Flört İslamiyette yeri olmayan bir kelime anlamı taşımaktadır. Dinimiz evlenecek iki kişinin görüşmesi birbirini tanıması yerine evleneceği kişi için istişare etmeleri, istişare sonucu hayırlı olup olmadığını öğrenmek adına istihare etmeleri buyrulmuştur. Her ne olursa olsun flörtleşmek tasnif edilmemiştir. Flörtleşmek gençler arasında kıskançlık, kin, nefret, karamsarlık, düşmanlık, vb çeşitli sıkıntılara yol açar. Flörtleşmek günah mıdır hakkında bir hadis-i şerifte şöyle buyrulmaktadır.

Harama bakmak, şeytanın zehirli okudur. Allahü teâlâdan korkup yabancı kadına bakmayana, zevkli bir iman nasip olur.

[Ramuz]

Kadınlarla bir arada yalnız kalmaktan sakının. Allah’a yemin ederim ki, bir kişi bir kadınla yalnız kalınca, aralarına şeytan girer. Bir kimsenin çamurlu bir domuzla sıkışmış durumda olması, o kimse için kendine helal olmayan bir kadına dokunmasından daha hafiftir.

[Taberani]

Sevgililik adı verilen flörtleşmek aşamasında bir erkek ile bir kadının yalnız başına kalmaları konusunda ise Peygamber efendimiz şöyle söylemiştir : “Yabancı bir kadınla bir erkek iki ikiye, baş başa kalırlarsa üçüncüleri şeytandır!” Şeytan tüm nefsani arzularımızı yerine getirmemiz için bize telkin vermektedir. İşte tamda bu aşama bir erkek ve bir kadının en güçsüz kaldığı tabiri caizse şeytanın kucağına düştüğü aşamadır.

Birbirine nikah düşen iki kişinin evlenecek olsa dahi birlikte olmaları haramdır. Haram edilen bir şeyde ise, fayda aranmaz. Bu haramın ne denli büyük olduğu aşağıdaki hadislerde belirtilmiştir.

Erkeğin kadına, kadının da erkeğe [şehvetle] bakması haramdır.

[Taberani]

Harama bakmak, şeytanın zehirli okudur. Allahü teâlâdan korkup yabancı kadına bakmayana, zevkli bir iman nasip olur.

[Ramuz]

Kişinin başına demirden bir şişin batırılması, nikah düşen bir kadına dokunmasından daha hafif kalır.

[Taberani, Beyheki]

(Yabancı kadınla kucaklaşan, şeytanla beraber zincire vurulup ateşe atılır.)

[Şir’a]

3 thoughts on “Flörtleşmek, sevgili olmak günah mıdır ?

 • 26 Mart 2019 tarihinde, saat 20:31
  Permalink

  İnsan sevdiğine dokunamaz, bakmaya dahi kıyamaz. İnsan dokunmadan da sevmeyi bilmeli, birçok insanın sevgi ve ilişki kavramı çok farklı. Elbette her insanın ilişki anlayışına saygı duymalıyız fakat benim için aşk ve sevgi kavramı bir başka diyebilirim; insan sevdiğine dokunmaya dahi kıyamaz…

  Yanıtla
  • 2 Kasım 2019 tarihinde, saat 05:01
   Permalink

   alooooooooooooo o zaman tüm dünya yapıyor

   Yanıtla
  • 4 Temmuz 2021 tarihinde, saat 01:05
   Permalink

   Ya o zaman gorushmek istemesem ve sevgilimi kaybedersem ???

   Yanıtla
 • --------

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir