Fal baktırmak günah mıdır? Fal gerçekten var mıdır?

Değerli takipçilerimiz; Günümüzde çok meşhurlaşan ve modernlik göstergesi olarak gösterilen fal bakmak konusunda ele aldığımız bu yazımızda Fal baktırmak günah mıdır? Fal gerçekten var mıdır? sorularını inceleyeceğiz.

Fal gerçekten var mıdır?

Günümüzde hemen hemen her yerde kendilerini modern göstererek çeşitli ünvanlar kullanarak geleceği gördüklerini iddia eden sahtekar insanlar bulunmaktadır. Falcılık kadar insan duygusunu istismar eden farklı bir meslek daha yoktur. Bu konuyu peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şu hadisiyle ele almıştır. “Kâhinler bir şey değildirler.” (Müslim, Selam 123)  

Bu hadisten da anlaşılacağı üzere geleceği okuduklarını iddia edenlerin sözleri birer tamamen yalandır. insanları sömürmek için insanların zafiyetinden faydalanan bu tür insanlara tamah etmemeliyiz. 

Dinimiz açısından da Fala baktırmak ve fala inanmak da çok tehlikeli ve Allah’a şirk koşmaya sebep olabilecek bir tutumdur. Falcılar illeriki zamandan yani gelecekten insan beklentiler üzerine haber verdiklerini iddia ederler. Oysa geleceğin tek sahibi vardır o da yüce Allah’tır. Geleceği sadece Allah bilir. Konuyla alakalı olarak yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de de şöyle buyurulur:

“Gaybın anahtarları Allah’ın yanındadır. Başkası onu bilemez.”

(En’am, 6/59)

“De ki: Allah’tan başka ne göklerde, ne de yerde hiç kimse gaybı bilemez.”

(Neml, 27/65)

“De ki: Ben size, Allah’ın hazineleri benim yanımdadır veya ‘Ben gaybı bilirim’ demiyorum. Ben ancak bana vahyolunana uyarım.”

(En’am, 6/50)

Fal baktırmak günah mıdır?

Falcılık dine, imana aykırı bir uygulama olduğuna ve Peygamberimizin kesin kes reddettiğine göre, olayın şeytanî yönünün olduğu şüphesizdir. Haliyle fal bakmak insanı küfre sürükleyecek en tehlikeli günahlardandır.

İlave Bilgi için TIKLAYINIZ
Tarot bakmak günah mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir