Ezan duası nedir? Ezan okunurken okunacak dua

Ezan duası nedir?

Ezan duası nedir : Ezan okunduktan hemen sonra okunan duaya ezan duası denir. Ezandan sonra okunması tavsiye edilen Ezan duasının Arapça’sı, Arapça yazılışı, okunuşu ve Türkçe meali aşağıdaki gibidir

Arapça okunuşu

أَللّٰهُمَّ رَبَّ هٰذِهِ الدَّعْوَةِ التَّآمَّةِ وَالصَّلاَةِ الْقَآئِمَةِ اٰتِ مُحَمَّدًا الْوَسِيلَةَ وَالْفَضِيلَةَ وَابْعَثْهُ مَقَامًا مَحْمُودًا الَّذ۪ى وَعَدْتَهُ

Türkçe Okunuşu

“Allâhümme Rabbe hâzihi’d-da’veti’t-tâmmeh, ve’s-salâti’l-kâimeh, âti Muhammedeni’l-vesîlete ve’l-fadîlete, veb’ashü makâmem-mahmûdeni’l-lezî va’adteh.”

Türkçe Meali

“Ey bu eksiksiz davetin ve kılınan namazın sahibi! Muhammed’e vesîle’yi ve fazîleti ver. O’nu, vaat ettiğin Makam-ı Mahmûd üzere dirilt”

Ezan duası ne zaman okunur?

Ezan duası namaz ezanlarının okunmasından hemen sonra okunur. Yani camide sabah ezanı, öğlen ezanı, ikindi ezanı, akşam ezanı ve yatsı ezanı okunduktan hemen sonra ezan duası okumak çok sünnettir ve sevaptır. Camilerde imam veya müezzin sesli şekilde okumaktadır. İçinizden tekrar edebilirsiniz. Eğer evden okumak istiyorsanız da ezberden veya bu sayfadan bakarak okuyabilirsiniz. Müezzinin “Leileheillallah” diyerek ezanı bitirmesinin ardından okunmaya başlar.

Okumak için TIKLAYINIZ:
Yemek duası, Peygamber efendimizin yemek duası, Şükür duası
Yalnızlıkta korkan için dua Yalnızlık ürpertisi için dua
Hastalara şifa duası Peygamber efendimizin duası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir