Evlenmek istediğimiz kızı görmek günah mı ?

Değerli takipçilerimiz bu yazımızda bir erkeğin, evlenmek istediği kızı görmesinde mahsur var mıdır ? Evlenmek istediğimiz kızı görmek günah mı ?sorularının yanıtlarını inceleyeceğiz.

Nikah konusunda çok çeşitli hadisler bulunmaktadır. Evlenmek istediğimiz kızı görmek konusunda da Allahun resulü şöyle buyurmaktadır.

” Allah, bir kimsenin kalbine bir kadını istemek arzusunu verirse onun kadını görmesinde beis yoktur.”(60)

Keşfü’l Gumme: 2/55

Hadisten anlaşılacağı üzere bir erkeğin evleneceği kadını belirli kurallar çerçevesinde görmesinde bir sakınca görülmemiştir. Nedir bu kurallar diye soracak olursanız;
-Kızın yüzü ve elleri hariç, dar ve çok ince elbise giymemek şartı ile ayrıca baş başa yalnız kalmaması ve yanlarında yabancı erkek bulunmamaması şartı ile birbirlerini görmeleri caizdir.

“Sizden kim Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsa, yanında mahremi olmayan bir kadınla baş başa kalmasın. Çünkü bunu yaparsa üçüncüleri şeytan olur.” 

(Buharî, Nikah, 111, 112; Müslim, Hacc, 424)

Ebu Hureyre (r.a.) rivayet ediyor: “Allah Rasulunun huzurana bir erkek gelmişti. Rasulullah (s.a.v.)’e ensardan bir kadınla evlenmek istediğini arzetti.
Allah Rasulu sordu: “O kadını gördün mü?” Adam,”hayır” dedi.
Resulullah, “Git, o kadını gör, çünkü ensar kadınlarının gözlerinde birşey vardır.” diye buyurdu.

Cabir b. Abdillah (r.a)’ın naklettiği bir hadiste şöyle buyurular: “Sizden biriniz bir kadınla evlenmek istediği zaman, onun evlenmesini teşvik edecek niteliklerine bakabilirse baksın.” Cabir şöyle diyor: “Bir cariye ile evlenmek istiyordum. Gizlice onu gözetledim ve evlenmemi teşvik eden bazı özelliklerini gördüm. Sonra da onunla evlendim.” (Ebu Davud, Nikah, 18; Tirmizî, Nikah, 5; A. b. Hanbel, III, 334, 360, II 286, 299, V, 324).

Çoğunluk görüşe göre, erkek evlenmek istediği kızın yalnız yüz ve ellerine bakabilir. Çünkü Onun, güzelliğini anlaması için yüz, eller ve boya bakması yeterlidir. Haliyle bu ölçülerde Evlenmek istediğimiz kızı görmek günah değildir. Yüz güzelliğe, eller ve boy da bedenin zarafetine delalet eder. Ebu Hanîfe ayakları da görülebilecek yerler kapsamında saymıştır.

İlave bilgi için Tıklayınız :
Kadının erkekle tokalaşması günah mıdır ?
Hangi Kadınlarla Evlenilemez? Evlenilmesi Yasak Olan Kadınlar?

İmam nikahı (Dini Nikah) Nedir? Dini nikahın şartları nelerdir?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir