Ettehiyyatü duası okunuşu ve anlamı

Genellikle birçoğumuzun namaz surelerinden biri olarak bildiği ama aslında dua olan Tahiyyat yani Ettahiyyatü 5 vakit namazda ilk ve son oturuşlarda okunur. Kuran-ı Kerim’de zikredilmeyen bu dua; Miraç gecesinde Allah (c.c) ile Peygamber Efendimiz (SAV)’in karşılıklı konuşmaları ve vahiy meleği Cebrail (a.s)’ın da bu konuşmaya eşlik ettiği cümlelerden oluşmaktadır. Sıkıntılı anlarda kalbin ferahlaması, yemek yaparken yemeğin bereketlenip çoğalması ya da onca kalabalığın içinde yapayalnız hissedildiğinde Allah’ın her daim sizinle olduğunu iliklerinize kadar hissedebileceğiniz Tahiyyat duası, uyumadan önce okunması tavsiye edilen en etkili dualardan da biridir. Ettehiyyatü duası okunuşu ve anlamı nasıldır hep beraber bakalım.

Ettehiyyatü duası önemi

Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV), namazlarında Ettahiyyatuyu yani Tahiyyat duasını okumuş ve ashabına da Kuran’dan sure ezberletir gibi bu duayı öğrenmelerini istemiştir. Öyle ki Efendimiz (SAV) hadis-i şerifinde ”Her iki rekatta oturduğunuz zaman; et- tahiyyatü lillahi…deyin” (Müslim, Salat, 24; Ebu Davud, Salat,122) buyurmuştur. Namazın ilk oturuşu (Kade-i Ula) ile namazın son oturuşu (Kade-i Ahire) kısımlarından okunan Tahiyyat duasının okunuşu ve anlamı aşağıdaki gibidir.

Ettehiyyatü duası Türkçe okunuşu

“Ettehiyyâtu lillâhi vessalevâtu vettayibât. Esselâmu aleyke eyyuhen-Nebiyyu ve rahmetullahi ve berakâtuhu. Esselâmu aleynâ ve alâ ibâdillâhis-Sâlihîn. Eşhedu en lâ ilâhe illallâh ve eşhedu enne Muhammeden abduhû ve Rasuluh.” 

Ettehiyyatü duası anlamı:

“Bütün duâlar, senâlar, bedenî ve mâlî ibadetler Allah Teâlâ’ya mahsustur. Ey Peygamber! Sana selâm olsun, Allah’ın rahmeti ve bereketi üzerine olsun. (Ey Rabb’imiz)! Selâm bize ve Allah’ın sâlih kullarının üzerine olsun. Şahitlik ederim ki, Allah’tan başka ilah yoktur. Yine şahitlik ederim ki, Muhammed, O’nun kulu ve Peygamberidir.”

Ekstra bilgi için TIKLAYINIZ: Ayetel Kürsi Anlamı Önemi Okunuşu Fazileti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir