Eşlerin birbirinin cinsel organını görmesi abdest bozar mı?

Sevgili takipçilerimiz bu yazımızda eşlerin birbirinin cinsel organının görmesi durumunda gusül gerekir mi ? Eşlerin birbirinin cinsel organını görmesi abdest bozar mı? sorularının yanıtlarını inceleyeceğiz.

Bir erkeğin yada kadının eşinin cinsel organlarını görmeleri gusül abdestini bozmaz. Guslü gerektiren durumlar sabittir. Nikâhlı bir erkekle bir kadının arasında iki yasak vardır. Biri, lohusa ve adet döneminde birleşmedir. Diğeri de, ters birleşme durumudur. Eşlerin birbirinin cinsel organını görmesi durumunda abdest gerekmez.
Gusül için, cinsi birleşme gerekir. Fakat cinsi birleşme sırasında, erkeğin uzvu ile kadının uzvunun tam birleşmesi aranmaz. Örnek verecek olursak, erkeğin uzvunun sadece uç kısmının kadın uzvu ile temas etmesi durumunda meni aksın akmasın hem erkek hem de kadın için gusül gerekir. Aynı şekilde uzuvlara belirli bir oranda parmak sokmak ta gusül gerektirmez. (Bknz: Cinsel organa bir şey sokmak guslü gerektirir mi ?)

Bu durum tabiki de eşlerin birbirlerine sürekli açık bir şekilde bakması anlamını taşımaz. Eşinin yanında avret mahallerinin örtülmesi evladır. Çünkü bir hadisi şerifte şöyle buyrulmaktadır:

“Biriniz eşine yaklaşmak istediği zaman örtünsün; eşler merkeplerin açılması gibi, açılıp saçılmasınlar.”

(İbn Mace, Nikah, 28; Neylu’l-Evtar, 6/189)

Bu hadisi şeriflerden anlayacağımız üzere Eşlerin birbirlerinin cinsel organlarına bakmaları caiz olmakla beraber, bakmamak daha faziletli olduğuna.” işaret edilmiştir.

İlave bilgi için tıklayınız :
Cinsel organa bir şey sokmak guslü gerektirir mi ?
Cinsel ilişkinin fotoğraflarına bakmak abdesti bozar mı ?
Adet döneminde kadınlarla ilişki nasıl olmalıdır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir