Eşler beraber banyo yapabilir mi ?

Nikâhlı bir erkekle bir kadının arasında iki yasak vardır. Biri, adet dönemi ve lohusalık döneminde cinsel ilişkidir. Diğeri de, ters ilişki durumudur. Bunun dışında bir haram yoktur. Yani eşler beraber banyo yapamaz şeklinde bir hüküm yoktur.
Fıkıh kitaplarında, “eşlerin birbirlerinin avretlerine bakmalarının haram olduğuna” dair bir ifade yoktur. Yalnız bazı alimler, konuyla ilgili “Biriniz eşine yaklaşmak istediği zaman örtünsün; eşler merkeplerin açılması gibi, açılıp saçılmasınlar.”(İbn Mace, Nikah, 28; Neylu’l-Evtar, 6/189) gibi hadislere dayanarak “mekruh” diyorlar.

Cinsel ilişki (cima( esnasında dikkat edilmesi tavsiye edilen hususlar bulunmaktadır.

  1. Eşlerin cinsel ilişki esnasında üstlerine bir örtü almaları. Kenzu’l-ummal, 6/415.
  2. Eşlerin birbirlerinin cinsel organlarına bakmamaları. İbn Mace, Nikah, 28.
  3. Cinsel ilişki anında az konuşmaları. Feyzu’l- Kadir, 1/327.

Bu hususlara baktığımızda 2. maddede “Eşlerin birbirlerinin cinsel organlarına bakmamaları” tavsiye edilmiştir. Bununla alakalı olarak banyo adabında da herkesin özel banyo peştamalı olması gerektiği ve kendi peştamalını yıkanırken kullanması gerektiği söylenmektedir. Buradan yola çıkarak Eşlerin birbirlerinin cinsel organlarına bakmaları caiz olmakla beraber, bakmamanın daha faziletli olduğu, banyoda iken peştemal kullanarak örtmek gerektiğine hüküm verilebilir. Bu şartlar altında eşler beraber banyo yapabilir. Beraber gusül almanın herhangi bir probleme sebep olmayacağı düşünülmektedir.

Ek bilgi için Tıklayınız:

Adet dönemi bitince gusül etmeden ilişki
Cinsel münasebetin faydaları ve zararları
Eş ile cinsel ilişki ibadet midir sevap mıdır ?

One thought on “Eşler beraber banyo yapabilir mi ?

  • 6 Eylül 2019 tarihinde, saat 01:31
    Permalink

    Peki banyoda birlikte olmak konusunda bir bilgi var mı?

    Yanıtla
  • --------

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.